Зимата е важно време за гроздето.
Как ще подготвите храстите за студ зависи от тяхното здраве и продуктивност през следващия сезон.
Грешките в грижите могат да доведат до измръзване на лозите или болести. Нека да разгледаме основните аспекти на грижата за гроздето през зимните месеци.
Подготовка на лозата за зимата
За да може гроздето да оцелее успешно през зимата, то трябва да бъде правилно подготвено преди настъпването на студеното време. В края на есента подрязвайте слабите и повредени издънки, оставяйки само здрави клони.
Подрязването помага за намаляване на стреса върху храста и осигурява правилното разпределение на хранителните вещества. След подрязване се препоръчва да се извърши поливане с влага – това ще предпази корените от изсъхване и ще предотврати образуването на кухини в почвата.
Друга важна стъпка е третирането на лозата с меден или железен сулфат. Това ще помогне да се убият всички гъбични спори или насекоми, които могат да останат върху растението. След обработката оставете храстите да изсъхнат, за да избегнете появата на мухъл под покритието.
Подслон на храсти за зимата
Подслонът на гроздето е основният начин за защита срещу замръзване. В южната част на Русия можете да се справите с частичен подслон, но в райони със студени зими лозата е напълно покрита.
Първо внимателно отстранете клоните от опорите и ги поставете на земята, като ги покриете с чул, агрофибър или смърчови клони. Това ще предотврати контакта на лозите с влажна почва.
След това покрийте храстите с няколко слоя покриващ материал, като фолио или спанбонд.
Оставете малки отвори за вентилация, за да избегнете кондензация. При тежки почви можете да поръсите слой суха почва или пясък около храстите, което допълнително ще изолира корените.
Мониторинг на състоянието на гроздето през зимата
Дори под покритието гроздето изисква внимание. По време на размразяването е важно храстите да се проветряват, за да се избегне натрупването на влага и развитието на гъбични заболявания.
Ако през зимата има малко сняг, хвърлете го върху заслона – това ще служи като естествена защита от студа.
При тежки студове (под -20 °C) проверете надеждността на подслона и добавете допълнителен слой изолация.
В края на зимата, с настъпването на първите топли дни, постепенно отстранете покривалото, за да избегнете запарването на лозите. Това трябва да се направи внимателно, така че храстът да има време да се адаптира към температурните промени.
Правилната грижа за гроздето през зимата е ключът към обилната реколта през следващия сезон. Ако следвате всички препоръки, храстите ще бъдат здрави, а плодовете ще бъдат големи и сладки.