Почти всички възрастни са хъркали поне веднъж в живота си. На възраст между 30 и 60 години 44% от мъжете и 28% от жените хъркат периодично, над 60 години – повече от половината.
Хъркането е звук, който се появява , когато въздухът преминава през частично блокиран дихателен път.
Защо хъркаме? По време на дишането въздухът преминава през носа, устата и гърлото. Ако по пътя се срещне препятствие , възникват вибрации. Това се случва например:
поради увеличено меко небце и увула;
сливици;
аденоиди;
език.
Какво влияе на хъркането?
Хъркането е по- често при мъжете, тъй като те обикновено имат по-голям ларингеален хрущял и по-обемна мека тъкан.
С възрастта мускулният тонус намалява , меките тъкани увисват повече, което води до стесняване на дихателните пътища.
Хъркането често се дължи на увеличени аденоиди, големи сливици или език, които възпрепятстват преминаването на въздуха през носа и устата. Изкривената носна преграда също може да блокира въздушния поток.
Хъркането се предава по наследство. По-точно не самото хъркане, а анатомичните особености от предишния параграф. Така че, ако вашият родител хърка , най-вероятно ще хъркате и вие.
Алкохолът, хапчетата за сън, лекарствата против тревожност и някои други лекарства потискат централната нервна система. Те също така намаляват мускулния тонус, което увисва и блокира въздушния поток.
При наднормено тегло има повече меки тъкани в дихателните пътища. Ето защо пълните хора хъркат по-често.
Хъркането може да се появи, например, по време на настинка или обостряне на алергии. В такива моменти, поради възпаление и повишен приток на кръв, меките тъкани се подуват и не позволяват на въздуха да преминава свободно. Подобен процес често се случва при бременни жени, но при тях той е свързан с хормонални промени.
Поради липсата на сън мускулите са по-малко тонизирани, поради което хората хъркат по-често поради умора.
Когато лежите по гръб, гравитацията намалява просвета на дихателните пътища. Това ги кара да вибрират повече.
Тези съвети ще ви помогнат да предотвратите хъркането:
Дръжте теглото си под контрол.
Спете на ваша страна. Ако все пак се преобръщате по гръб в съня си, опитайте да направите джоб на гърба на пижамата си и да сложите в него например топка за тенис.
Повдигнете леко главата на леглото си или използвайте допълнителна малка възглавница.
Пийте по-малко алкохол и сънотворни или още по-добре се откажете напълно от тях.
Откажете пушенето.
Наспи се. Възрастните трябва да спят най-малко 7 часа на нощ. Препоръчителното количество сън за деца зависи от възрастта. За деца в предучилищна възраст това е 10-13 часа на ден, за деца в начална училищна възраст – 9-12, а за тийнейджъри – 8-10.
Специални устройства за носа или устата помагат за предотвратяване на хъркането.
Има назални дилататори, които увеличават въздушния поток. Те представляват гъвкави ленти, които се залепват за моста на носа или се вкарват в носа. Последните обикновено са по-ефективни.
За устата има предпазители за уста, които избутват челюстта напред, или мундщуци, които трябва да се държат между зъбите: те държат езика на място.
Свикването с тези устройства ще отнеме известно време.