Когато казваме „загуба на пари“, имаме предвид онези ужасни емоционални покупки, за които винаги съжаляваме накрая. Не можеш да отречеш, че нямаш такива – всеки има, за съжаление живеем в консуматорско общество.
Независимо от състоянието на портфейла, в един момент просто виждаме нещо и се поддаваме на емоционални покупки. Как да го предотвратим, ако се е превърнало в проблемен навик?
1. Можем да помислим за финансовото „въздържание“, за да оценим необходимостта от ежедневните разходи Ако искаме да намалим или премахнем емоционалното харчене, можем да се подложим на следния експеримент.
Трябва драстично да намалим разходите си за следващите 7 дни. Събираме всяка касова бележка, преглеждаме всяка дадена стотинка и записваме. През този период се въздържаме от импулсивни покупки през кредитни карти, избягваме търговски центрове и не отваряме онлайн сайтове за пазаруване.
Не се поддаваме на изкусителни ресторанти и барове, а за работа – приготвяме храна от дома.
Определено след 1 седмица ще забележим разликата и ще помислим за здравословни навици за харчене.
2. Правим план за превенция
Идентифицираме хората, местата и нещата, които ни изкушават, особено когато става въпрос за импулсивно харчене. Може би се срещаме с някого, когото искаме да впечатлим, или просто сме в магазин, на който не можем да устоим, или сме повлияни от влиятелни хора в социалните медии. В този случай трябва да се изготви план за превенция.
3. Задаваме си няколко въпроса, преди да харчим излишни пари
Тези въпроси могат да бъдат:
Струва ли си да харчим пари за този артикул или услуга? Можем ли сега да си позволим такъв харч без да наруши нашият бюджет? Този разход съвпада ли с нашите ценности? Този разхоз доближава ли се до моите лични, професионални и финансови цели? Мога ли без тази услуга и без този продукт? Необходим ли ми е наистина този продукт или тази услуга?
Струва си да се опита този подход поне за седмица, а защо не и за две? Със сигурност накрая ще се забележат резултати и настъпилите промени.