Когато човек се стреми към постоянство, той не си позволява да върви напред и всяка, дори и най-малката промяна, може да го доведе до състояние на шок и дори депресия. Анна Завертяева, клиничен психолог и експерт в международния онлайн институт по психология Smart, изброи какво още причинява парични проблеми и как да подобрим ситуацията.
Защо човекът е беден
Финансово неграмотен
Човек не разбира какво се случва с парите му: приходи, разходи и разходи. Той не знае колко пари му трябват всеки месец и каква част от приходите му отиват за импулсивни покупки.
Решение: записвайте и анализирайте вашите приходи и разходи. Едно без друго е неефективно – изисква се анализ. Не е достатъчно просто да записвате разходите, трябва и да ги оптимизирате. По този начин можете да избегнете ненужни покупки, да намалите дълга и дори да започнете да спестявате пари.
Не знае финансовия сценарий
Според психолога често хората не изследват своите сценарии и модели на поведение, а просто чакат външна оценка. Но е важно, напротив, да забележите какво се случва с вас. Това е единственият начин да промените тези сценарии.
„Просто разбирането как говорите за парите, как се отнасяте към тях, как взаимодействате с парите, какво мислите за тях може да ви покаже какво трябва да се промени и какво трябва да се остави“, обясни Завертяева.
Има потребителско мислене
Този навик на бедност е най-труден за прекъсване. На човек му се струва, че всички са му длъжни, той иска само да получава и да не дава нищо в замяна. И постепенно той само започва да изисква и престава да бъде полезен. От психологическа гледна точка тази позиция е детинска.
Какво е финансова възглавница и защо е необходима? С прости думи
Стремеж към стабилност
Повечето хора несъзнателно се стремят към стабилност, отбеляза специалистът. Що се отнася до парите, този навик премахва необходимостта от увеличаване на доходите.
„Всеки финансов растеж, увеличаване на доходите, пробиване на финансови тавани минава през криза. И понякога тази криза минава през зануляване. И това е добре. Невъзможно е да растеш в нещо, докато оставаш стабилен“, каза психологът.
Как да се измъкнем от бедността
За да преодолеете криза, не трябва да се страхувате от състоянието на несигурност и да имате силата на волята да преминете през страха си въпреки навиците си.
„Трябва да имате смелостта честно да погледнете и да признаете какво се случва сега, за да можете да пуснете контрола и да преминете през проблема. И е много добре да разберем какво се случва в психиката в момента и какъв модел излиза от несъзнаваното и ни пречи да продължим напред“, обясни Завертяева.
Тя препоръча да си зададете 3 въпроса:
- Къде в живота ви коридорът на стабилност се вижда много ясно?
- Какво точно се страхувате да загубите, като се откажете от този модел?
- Какъв психически проблем и нужда решавате, като се стремите към стабилност?