Поглеждайки назад към изживения живот, независимо колко дълъг може да е той, всеки ще открие няколко момента, които би искал да забрави.
Завиждайки на хората, които не плачат за грешките си в миналото, слабият човек ги нарича несериозни и ще продължи да скърби за това, което не може да се промени.
Всъщност отдавна трябваше да се разбере, че е невъзможно да се живее без грешки и това, което не може да бъде коригирано, е най-добре да се забрави.
Не всеки обаче може да забрави и тези спомени естествено провокират стрес.
За щастие има няколко начина да помогнете за коригиране на ситуацията.
Методи за самопомощ
1. Първо трябва да изхвърлите всичко, което се е натрупало в продължение на много дни или години.
Как да стане това? Опитайте се да обсъдите цялата ситуация, която постоянно ви дърпа в миналото.
Възможно е на някой да му се наложи да поиска прошка за извършено деяние.
Можете да напишете тези мисли на хартия и да ги изгорите, но това е по-скоро ритуал, отколкото практическа помощ.
2. След това начертайте линия, която трябва да си забраните да пресичате. Ще са необходими усилие на волята и осъзнаване, че вие в миналото и настоящето сте два различни човека.
Накрая се оправдайте с това, че в този момент не сте имали достатъчно опит и знания, за да направите правилния избор и си обещайте да не правите подобно нещо в бъдеще.
3. Сега се опитайте да погледнете на ситуацията, която ви притеснява, от различен ъгъл.
Например, можете да станете водещ китарист, но работите като оператор на фрезов струг. Трудно ли се намират положителните страни?
Като минимум имате рядко срещана днес професия, стабилен доход и можете да отделите повече време на себе си и семейството си. Това не е достатъчно за вас – погледнете по-нататък!
Но най-важното в цялата тази ситуация е да разберем, че до определен момент всеки от нас има възможност да поправи всичко и да започне, ако не от началото, то поне от средата, прескачайки всички най-скучни и безинтересни неща.