Оформянето на цветна леха с непрекъснат цъфтеж е много вълнуваща дейност, която много хора наричат “рисуване с цветя“. И подобно на художника, цветарят трябва непрекъснато да се учи и практикува, за да създаде в крайна сметка свой собствен уникален флорален шедьовър, който непрекъснато се променя, но никога не замръзва нито за миг. За да се постигне безкрайна красота, често се избират растения, които цъфтят едно след друго.
Пролетна нежност
В началото на пролетта цъфтят минзухари, кокичета, иглики, орлови нокти, незабравки. Техният цъфтеж е по-ценен, защото другите цветя дори не са започнали да набират зелена маса. Но изпод земята се появяват иглики – и цветната леха оживя! А веднага след тях пулсатилата, която свикнахме да наричаме сънлива трева, разтваря пухкавите си нежно лилави цветове. Тези деликатни малки растения не цъфтят дълго, но зеленината на по-късните и по-големи цветя скоро ще ги покрие.
Слънчевият цвят на жълтата пролетна маргаритка „огрява“ цветната леха от началото до края на април. По принцип маргаритките са дългоцъфтящи растения. Много красив и устойчив пиретрум с тъмночервени или розови цветя. А кралицата маргаритка може да цъфти до септември.
Caucasian Arabis е покрит с бели цветя в края на април. Това ниско (20-25 см) многогодишно растение в буйния си цъфтеж изглежда много обемно, така че често се използва в границите на цветни лехи и градински пътеки.
Сладки незабравки, маргаритки, теменужки в края на април и началото на май правят цветната леха много елегантна. Невероятно ароматни съцветия от градински зюмбюли цъфтят през втората половина на май.
Точно по това време цъфти луксозно растение с големи оранжеви цветя – кралска корона или имперски глухар. Храстите на кралската корона са големи, така че е по-добре да ги поставите по-близо до центъра на цветното легло.
Започват да цъфтят лалета и нарциси, малко по-късно се „присъединяват“ и божури. И от този момент започва истинската „цветна въртележка“.
Лятна жега и есенна прохлада
През лятото много цветя цъфтят едновременно: алисум, лилии, петунии, годеции, невен, лиатрис, цинии, делфиниуми, рози, рудбекии, ешолции, хортензии, гладиоли – не можете да ги изброите! Летните цветя са луксозни, невъзможно е да ги гледате без възхищение.
По-близо до есента, хризантеми, кореопсис, астери, лобелия, каменни растения, невен, кани, флокси, гергини, колхикум (късен цъфтеж) поемат щафетата. Ярките им цветове сякаш се опитват да удължат сезона на цветята и това е трогателно и внушава известна тъга – защото скоро ще бъдат разделени до следващата пролет.
Безкраен цъфтеж
Има растения, чийто цъфтеж може да се възхищава почти през целия сезон. Например алиум (декоративен лук), чиито многоцветни съцветия-топки се появяват в края на пролетта и след цъфтежа „замръзват“ в тази форма за дълго време. Алиумът е сухо цвете, което благодарение на здравите си стъбла може да се суши просто в цветната леха. Алиумът цъфти по-късно – до август, а златните му топки остават на стъблата до сланите.
Декоративният бял равнец принадлежи на същата компания. Съцветия от ранните сортове на това растение започват да цъфтят още в края на пролетта, а късните сортове се показват в цветното легло в края на октомври.
Разнообразието в единството
За да се оформи цветна леха с непрекъснат цъфтеж, не е необходимо да се прибягва до разнообразие от цветя. Много оригинално изглеждат цветни лехи, на които постоянно растат и цъфтят 2-3 вида цветя. Разбира се, ще е необходимо да се опитате да получите сортове с различни периоди на цъфтеж. Например ранните ириси цъфтят още в средата на май, а късните цъфтят, докато зимата обяви сезона на цветята затворен. Летните хризантеми цъфтят през юли, а късните (дребноцветни) цветя често получават сняг.
Освен това опитните цветари удължават сезона на цъфтеж, като размножават едно и също растение по различни начини. Цветята, засети през февруари-март за разсад, ще цъфтят 1-1,5 месеца по-рано от тези, отглеждани чрез засяване на семена в открита земя.