Говорейки за подобряване на здравето, мнозина често си спомнят отвъдморските плодове и зеленчуци, забравяйки какво расте в личните им градински легла.
Но тук имате всичко необходимо за укрепване на имунната система и здравето на сърцето без лекарства или други фармацевтични препарати. Гастроентерологът Анастасия Чижикова разказа защо трябва да се опирате на тиква.
Ползи от тиква
1. Освен протеини, мазнини и въглехидрати, както и витамини, тиквата е богата и на антиоксиданти. Те се противопоставят на възпалителните процеси и намаляват риска от развитие на сърдечни и съдови заболявания.
В същото време на 100 грама тиква има само 22 калории.
2. Състои се от 90% вода, а останалите 10% са витамини А, С, В1, В2, В3, В4, В5, В6, В9, К, РР и редкият витамин Т.
Той е отговорен за окисляването на свободните мастни киселини, което помага за намаляване на мастната маса.
3. Освен това плодът съдържа „макроелементи: калций, магнезий, натрий, калий, фосфор, хлор, сяра; микроелементи: желязо, цинк, йод, мед, манган, флуор, кобалт.
4. Тиквата също съдържа бета-каротин и при редовна консумация укрепва имунната система, а витамин С е полезен за здравето на кожата.
5. Тиквата подобрява работата на черния дроб, отделителната система, червата, а също така помага за намаляване на нивата на холестерола.
Но най-важното е, че тиквата може да се яде сурова, печена, задушена и варена.
Противопоказания
При обостряне на стомашно-чревни заболявания, захарен диабет, уролитиаза и холелитиаза лекарят съветва да внимавате с яденето на тиква.
За да избегнете проблеми, трябва да се придържате към нормата. Например, при липса на противопоказания, можете да ядете до 200-300 грама тиква на ден.
При наличие на хронични заболявания нормата зависи от индивидуалните характеристики на тялото.
Също така не трябва да забравяме за ползите от тиквените семки.