Все още не могат да ходят, но вече използват смартфони и таблети. Дигиталното детство е реалност на днешния живот.
Отучването е много по-трудно от преподаването. Лекарите вече наблягат на действителния срив при деца с тежка цифрова зависимост.
Детският невролог Олга Топоркова разказа в един от видеоклиповете си как използването на джаджи от деца влияе върху развитието на тяхната нервна система.
Както казва лекарят, в 90% от практиката си тя трябва да има неприятен разговор с родителите за пълното изключване или ограничаване на джаджите от живота на детето. След като чуят това, в очите на децата се появяват сълзи, а родителите изричат класическата фраза: „Слушайте какво ви казва лекарят“. Оказва се, че лекарката е зла леля, която разрушава ежедневието на детето.
Но си струва да се помни, че в нервната система на незряло дете процесите на възбуждане преобладават над инхибирането и използването на джаджи възбужда тези нервни процеси още повече. Ето защо едно от най-болезнените състояния при лечението е изключването на джаджи от живота на детето. Това е много неприятна тема за родителите, а още повече за децата, които прекарват толкова много време на телефоните си.
Така че, ако родителите забележат признаци на възбуда на нервната система на детето си, като нарушения на съня или потрепване на очите, тикове или стъпване на пръсти, само едно изключение или ограничение в използването на джаджи може да реши проблема ви.
Как да изградим здрави взаимоотношения между децата и техните електронни приятели:
Създайте граници и правила. Те съществуват в реалния живот и трябва да бъдат същите в цифровия живот;
Не забравяйте, че децата имитират поведението на възрастните. Обърнете внимание колко време прекарвате на телефона. Опитайте се да използвате програмите, от които се нуждаете на компютъра, колкото е възможно повече, за да не носите телефона из къщата и да не формирате „модел за подражание“ за детето;
Отдалечете детето си от дигиталния свят, насърчавайки нови открития и бъдете подготвени за голям брой въпроси, на които ще трябва да намерите отговори. Когато детето е заето, то просто няма да има време за телефона. Тук ще ви помогнат групи, секции, срещи с други деца, преподаватели, книги и настолни игри;
Качеството на съдържанието надделява над времето, което детето прекарва онлайн. Нека да са образователни игри и програми;
Насърчавайте детето си да бъде цифрово активно, вместо да гледа пасивно видеоклипове. По-добре е това да са интерактивни игри;
Определете места в къщата, където няма джаджи. Детето трябва да разбере, че например в кухнята, на масата и в спалнята използването на джаджи е забранено.