Всяко почистване следва да започва с одит: безпристрастно преценете кои неща са ви необходими и кои са безполезни. Безмилостно се отървете от дрехите, които не носите, от книги или стари списания, които никога повече няма да прочетете. Не пестете сувенири или дребни неща, които не харесвате или ще бъдат разпръснати в кашони. Ценните неща не трябва да се изхвърлят: те могат да бъдат подарени на приятели, съседи, както и отведени в сиропиталище или обменени за нещо, от което се нуждаете, с помощта на специализирани сайтове. След като се отървете от излишните боклуци, ще забележите, че къщата диша по-лесно и е станала по-просторна. Но основното е, че работният фронт е намалял значително, защото колкото повече свободно пространство и празни повърхности има, толкова по-лесно е да се почисти.
Разпределете работата на етапи, опитвайки се да се поберете в няколко дни и редувайте сложни и отнемащи време процедури с прости, например измиване на хладилника или прозорците, разглобяване на комплекта за първа помощ или сортиране на снимки.
Работен план
- Започнете почистването с измиване на прозорците.
- Първата точка от програмата е кухнята.
- Следва спалнята.
- Продължете във всекидневната.
- Завършете в банята, тоалетната и накрая в антрето.
Преди да започнете, заредете пердета, покривки за легла, покривки за маса и други големи тъкани в пералнята.
Кухня
Оставете хладилника да се размрази. Почистете праха и паяжините от стените и тавана. Разтоварете рафтовете и шкафчетата, избършете ги с дезинфектант. Не забравяйте за вратите и повърхностите отгоре. Проверете всички кутии с подправки и зърнени храни: дали в тях няма хранителни молци.
Следващата точка са лампите. След това почистете печката, фурната и микровълновата. Обърнете внимание на стените около печката и стените на самата печка: третирайте замърсените зони с препарати за отстраняване на мазнини: оставете ги за няколко минути, след което изплакнете обилно. Третирайте кофата за боклук и пространството около нея с бактерицидно средство. Почистете мивката, без да забравяте канализацията. Прахосмукачка и измиване на первази и батерии и измиване на хладилника. След това избършете дъските, пометете и измийте пода.
Неприятно, но необходимо
Преди да започнете да почиствате кухнята, измийте внимателно чиниите. Отстранете плаката от тенджери, тигани и други големи предмети с помощта на специални средства, но гледайте да не увредите материала от който са направени. Избирайте продукти, които са екосъобразни или дори можете да си приготвите някои почистващи препарати у дома.
Ако нямате съдомиялна машина, порцеланът и фаянсът също могат да бъдат обработени със специални инструменти.
Избършете кристала и тънкото стъкло със сухи памучни кърпи. Ще станат като току що донесени от магазина.
Трапезното сребро и мелхиорът се почистват перфектно с паста за зъби.
Спалня
Преди всичко проверете чистотата на стените и тавана, ако е необходимо, почистете ги. След това почистете с прахосмукачка или изтръскайте матрака и възглавниците – те, както и килимите и тежките завеси, натрупват най-много прах. След това се хванете с шкафовете: извадете съдържанието, избършете всички рафтове и чекмеджета. Уверете се, че най-близките до вас разполагат с нещата, от които се нуждаете по това време на годината. Избършете первази и батерии, осветителни устройства и мебели. Накрая почистете с прахосмукачка и измийте цоклите и пода, като няколко пъти в годината е за предпочитане тази процедура да се извършва с дезинфектанти.
Сезонни промени
Най-малко два пъти годишно ще трябва да да промените мястото за сезонни неща: скрийте тези, които не са необходими по това време на годината.
По-добре е вълнените дрехи да се съхраняват отделно, като в торби с тях се поставят репеленти срещу молци или сашета с лавандула.
Също така опаковайте неизползваните вещи на раменете си в калъфи и не забравяйте стикерите.
Преди да приберете обувките за съхранение, ги подсушете и проветрете добре, след което почистете и изтъркайте, като не пестите боята.
Не забравяйте да поставите репелент срещу молци във всяка кутия с кожени обувки.
Хол
Почистете с прахосмукачка меката мебел, изперете подвижните калъфи. След това се заемете с килимите: те трябва да се почистят от двете страни и още по-добре да се изтупат добре на чист въздух.
След това избършете праха от всички повърхности. Напълно разтоварете библиотеките и рафтовете и не само за да ги почистите, но и за да проветрите книгите. Полирайте дървените части на мебелите. Погрижете се за чистотата на стайните растения: внимателно избършете едролистните растения от прах и изпратете цветята с малки листа под душа. Завършете почистването, като избършете пода. Ако е паркет, използвайте леко влажна кърпа, а след като изсъхне, натъркайте със специални препарати.
Баня и тоалетна
Почистете и измийте стените: препаратът за почистване на стъкла е чудесен за петна от стари плочки. Можете да опитате да почистите потъмнялата фугираща смес между плочките с препарат за вана или по-радикално с течност за отстраняване на котлен камък. Вдишването на изпаренията на химически помощници в затворено помещение е много вредно, така че след пръскане на замърсените фуги, оставете ги за определено време и направете нещо друго. Ако нищо не помогна, фугиращата смес ще трябва да бъде напълно подновена. Опитайте се да комбинирате токсични мерки, като едновременно напръскате петна от варовик и ръжда върху санитарен фаянс със специални препарати. Измийте домакинските химикали без да пестите вода и преди да продължите да почиствате, проветрете стаята.
След това избършете шкафчетата, рафтовете и огледалото и продължете с приятните процедури: поставете цялата си любима козметика обратно на рафтовете.
В тоалетната също започнете със стените, след това с помощта на дезинфектанти преминете към почистване на тоалетната и аксесоарите и в двете стаи завършете с пода.
Коридор
Почистете от прах всички повърхности, включително стените и таваните. Колкото и невероятно да звучи – стените и таваните също трябва да се почистват от прах, при това редовно. Разглобявайте и почиствайте обувки и връхни дрехи: приберете ненужните. Избършете рафтовете за обувки с влажна кърпа. Почистете и още по-добре изперете пътеките. Почистете с прахосмукачка и старателно измийте пода, а за да блокирате пътя на уличната мръсотия към къщата, поставете килимче на вратата и го почиствайте редовно.
Нашите незаменими помощници
- Препарати за прозорци и други стъклени повърхности;
- средства, които унищожават мазнини, варовик, ръжда;
- съдомиялни за микровълнови, фурни;
- Почистващи прахове и гелове;
- прахове, които почистват тръби и канали;
- средства за обработка на килими и тапицерии;
- полиращи средства за мебели;
- гумени ръкавици, гъби и салфетки.