Ако искате детето ви да заспива лесно и да спи по-добре, опитайте се да го сложите да си легне в точното време.
Никой не спори, че всяко дете е уникално и обхватът на съня е доста широк. Има обаче някои особености, характерни за деца от определени възрастови групи.
Деца от 0 до 6 месеца
До шестмесечна възраст дневният режим на бебето е тясно свързан с храненето. През този период децата спят по няколко пъти на ден и често не правят разлика между продължителността на дневния и нощния сън.
От около два до три месеца бебетата започват да имат биологичен часовник, свързан със синтеза на мелатонин, хормона на съня. Мелатонинът се натрупва в тялото през деня и причинява сънливост.
Обикновено прозорецът за сън се отваря от 18:30 до 20:30, но е по-добре да следите за признаци на умора: той може да търка очи, да се прозява, а движенията и реакциите му ще бъдат по-бавни.
Деца от 6 месеца до 1,5 години
При деца от 6 месеца до година и половина режимът на хранене става по-стабилен и сънят им вече не е толкова зависим от храненето.
На тази възраст бебетата стават по-активни през деня, което води до увеличаване на продължителността на нощния сън, тъй като тялото се нуждае от повече почивка.
Това може да промени обичайния прозорец за сън и детето ще иска да си ляга по-рано.
Деца от 1,5 до 3 години
За деца на възраст от 1,5 до 3 години е типичен един дневен сън, а нощният сън е нестабилен поради адаптирането на детето към нов режим: през този период много деца започват да ходят на детска градина, което може да причини умора и капризи вечер .
В този труден момент особено важни стават ритуалите преди лягане: четене на книга, избор на пижама, къпане. Препоръчително е да започнете тези ритуали 1,5-2 часа след вечеря.