Продължителността на живота на всеки човек зависи от много фактори. Това включва генетика, начин на живот, екология, хранене, степен на стрес и много други. В продължение на много години учените вярваха, че генетиката има много голямо влияние, но ново изследване промени това твърдение.
Генетика или начин на живот?
Както показват резултатите от проучване на британски учени, най-голямо влияние върху дълголетието на човек оказват околната среда и начинът на живот, а не генетичното наследство. Гените представляват само 2% от този процес.
По време на изследването учените направиха мащабен анализ на стотици хиляди хора. За целта са обработени медицински данни от биобанка, която съдържа информация за генетични данни, медицински досиета и подробна информация за начина на живот. Кръвни проби от близо 50 000 участници бяха подложени на „протеомно профилиране“, техника, която изучава как протеините се променят с времето.
Протеомното профилиране ни позволи да определим биологичната възраст на участниците и, за разлика от хронологичната възраст, биологичната възраст показва колко бързо остарява тялото на молекулярно ниво. И това направи възможно по-точното оценяване на процеса на стареене.
Факторите на околната среда включват повече от 164, като са добавени и генетични маркери на заболявания. Факторите включват начин на живот, социални фактори и фактори от ранното детство.
Какво показа проучването
И резултатите изумиха всички – факторите на околната среда обясняват около 17% от вариациите в очакваната продължителност на живота, докато генетичните фактори обясняват само 2%.
Възрастта и полът обясняват около половината от вариациите в продължителността на живота – и това не беше откритие за учените, защото беше по-скоро очаквано. Но високият процент фактори на околната среда изненада учените, защото потвърждава, че начинът на живот има по-голямо влияние върху здравето и дълголетието, отколкото генетиката.
Проучването откри и различни комбинации от интервенции за различни заболявания. Факторите на околната среда оказват най-голямо влияние върху белодробните, сърдечните и чернодробните заболявания. А генетиката играе ключова роля при определянето на риска от рак на гърдата, яйчниците и простатата, както и деменция.
Сред факторите на околната среда най-влиятелни са:
пушене
социално-икономически статус
ниво на физическа активност
битови условия
Тези фактори са най-силно свързани с преждевременната смърт и биологичното стареене.
Проучването разкрива няколко други интересни и неочаквани връзки. Например, по-високият ръст на 10-годишна възраст се свързва с по-кратка продължителност на живота. Въпреки че учените все още нямат отговор защо това е така.
По-голямото тегло на 10-годишна възраст също е свързано с по-кратка продължителност на живота. Друг негативен ефект е причинен от пушенето на майката по време на бременност или когато детето е било още бебе.
„Тези открития дават надежда, че дълголетието зависи до голяма степен от изборите, които правим. Това е страхотна новина, освен ако нямате добри гени и се надявате, че те ще свършат цялата тежка работа вместо вас“, каза съавторът на изследването и доцент Хасан Вали от университета Дикин.
Силно се надценява влиянието на храненето
Но най-голямата изненада за учените беше липсата на връзка между диетата и маркерите за биологично стареене. И това всъщност противоречи на огромните доказателства за важната роля на диетата при формирането на риска от хронични заболявания.
Проучването установи, че редица социални фактори, като доход, жилище и трудов статус, са свързани с болестите на стареенето. Но тези фактори не винаги са под контрола на индивида.
„Резултатите от това проучване подкрепят идеята, че въпреки че можем да наследим определени генетични рискове, начинът, по който се храним, движим и взаимодействаме със света, изглежда има по-голямо значение при определянето на това колко сме здрави и колко дълго живеем“, заключи Хасан Вали.