Четирима души бяха арестувани и 100 сървъра в Европа и Северна Америка бяха прекъснати от интернет в най-голямата операция в историята за борба с хакерска мрежа, която разпространява зловреден софтуер.
Европол обяви международната операция с кодовото име Endgame в четвъртък, 30 май.
Според доклада по време на международната операция Endgame (endgame, краят на играта) е нанесен „глобален удар срещу екосистемата от капкомерни програми“, които се използват за въвеждане на други злонамерени програми в компютърни системи, атакувани от хакери.
При международна антихакерска операция бяха задържани четирима души в Армения и Украйна. Още осем души, свързани с тази престъпна мрежа, се издирват и имената им са включени в списъка на най-търсените престъпници. Извършени са около двадесет обиска в Армения, Украйна, Португалия и Холандия. Повече от 100 хакерски сървъра бяха неутрализирани и конфискувани в различни европейски страни, както и в САЩ и Канада.
Операция Endgame се проведе от 27 до 29 май и бе координирана от централата на Европол в Хага.
Според европейската агенция за съдебно сътрудничество Евроджъст жертвите на „злонамерени системи” са били предимно частни компании, както и органи и институции в различни страни. В Холандия, например, щетите, причинени от киберпрестъпниците, се оценяват на „стотици милиони евро“, каза холандската полиция. Хакерите са се насочили към милиони хора, чиито компютри са били заразени със зловреден софтуер, правейки ги част от ботнети.
Евроюст казва, че разследването, започнало през 2022 г., е установило, че един от основните заподозрени е спечелил най-малко 69 милиона евро в криптовалута, като е отдал под наем инфраструктура за разпространение на ransomware.
Европол обяснява, че самите капкомерни програми „обикновено не причиняват директни щети“, но „са от решаващо значение за получаване на достъп и въвеждане на зловреден софтуер в компютърните системи“. Всички тези програми се използват за разпространение на ransomware.