Много съвременни хора са обхванати от кредитна зависимост: те вземат повече заеми, отколкото могат да изплатят, дори и да няма спешна нужда от това. Това е истинска зависимост, която съсипва живота ви и ви пречи да изградите бъдеще. Какво да направите, ако попаднете в капан на дългове? Как да се измъкнем от него? Финансовият съветник Ерик Розенфелд споделя стъпка по стъпка план за бързо затваряне на заеми.
Как да затворите всички заеми дори с малка заплата: инструкции стъпка по стъпка от финансов съветник
Стъпка №1: Признайте проблема и потърсете помощ
Кредитната зависимост е същата като пазарохолизма или алкохолизма. Трябва да се отървем от него. Но ако човек не признае, че има проблем, той няма да може да го преодолее. Следователно, първата стъпка е да си кажете истината: да се съгласите, че тези заеми са грешка, която трябва да бъде коригирана.
„Закриването на дългове е доста труден процес от психологическа гледна точка. Трудно е да се справя сам с това. Много е важно да имате близки хора наблизо, които ще ви подкрепят. Не се колебайте да се свържете с приятели, роднини – всички, които са готови да бъдат до вас през този период“, казва експертът.
Стъпка 2: Спрете да теглите нови заеми
Има известен израз: „ако искаш да излезеш от дупка, спри да я копаеш“. Когато вече сте осъзнали наличието на проблем и сте решили да се борите с него, трябва да откажете да теглите нови кредити, освен ако не е абсолютно необходимо. В противен случай дълговете само ще растат и излизането от тях ще стане много по-трудно.
Стъпка: Направете списък на всичките си дългове
За да започнете директно затваряне на заеми, е важно ясно да видите мащаба на проблема. Затова си струва да направите общ списък на всичките си дългове. Например, запишете ги на хартия или създайте компютърен файл. Така ще ви е по-лесно да се ориентирате в ситуацията.
Стъпка 4: Помолете експерт за помощ
Това е незадължителен, но полезен елемент. Ако имате възможност е препоръчително да наемете външен счетоводител или просто да потърсите съвет от компетентно лице. Факт е, че длъжникът гледа на ситуацията по-емоционално, по-трудно му е да оцени проблема с „трезвен“ поглед. И счетоводителят ще гледа стриктно числата, без емоции. Този подход работи по-ефективно.
Може да изглежда, че това не е съвсем правилната стъпка: в крайна сметка всички свободни пари трябва да бъдат насочени към заеми и няма нужда от ненужни разходи. Но участието на външен специалист по мониторинг винаги е от полза. Тя дисциплинира и ви позволява да създадете професионален план за действие за разрешаване на проблема.
Стъпка 5: Научете се да пестите пари
Това може да звучи парадоксално, но ако имате заеми, можете и трябва да се научите да спестявате пари. Въпросът е да промените мисленето и подхода си към финансите: вместо навика да живеете в дългове, трябва да развиете умението да спестявате. Това ще бъде своеобразен противовес на кредитоманията. По този начин можете да се отървете от жаждата за нови дългове и да се научите да пестите пари.
Конкретният размер на спестовните инвестиции няма значение – дори 1% от дохода е достатъчно. Тук е по-важно да развиете навик: трябва да спестявате пари редовно, месец след месец. Ако се научите да правите това, след затварянето на заемите ще ви бъде много по-лесно да създадете „предпазна възглавница“. А спестяванията са полезни за живота – позволяват ви да се чувствате уверени в бъдещето.
Стъпка #6: Визуализирайте всеки дълг
Визуалното представяне на всеки дълг улеснява разбирането на ситуацията. Диаграма ще ви помогне с това – начертайте я отделно за всеки дълг:
разделете лист хартия на 4 части: отгоре, отдолу, отдясно и отляво;
Отляво запишете компанията, която е издала заема;
в горната част посочете общата сума на дълга;
в долната част отразете размера на минималното месечно плащане;
Отдясно посочете броя месеци, необходими за изплащане на дълга с минималното месечно плащане.
Стъпка 7: определете реда на изплащане на кредита
Редът, по който се затварят дълговете, зависи от техния лихвен процент. Ако спредът е голям (например 15, 25 и 50 процента), тогава първо трябва да изплатите заемите с най-висок процент, а след това в низходящ ред.
Ако процентът за всички дългове е приблизително еднакъв или с малка разлика, тогава трябва да започнете с този, който изисква най-малко време за погасяване. Погледнете числото вдясно от диаграмата (от стъпка № 6) и подредете от най-малкото към най-голямото. Например, ако един заем изисква 6 месеца, а вторият – 12, а третият – 20, тогава те трябва да бъдат затворени в тази последователност.