Едно от най-често срещаните овощни дървета в летните вили е крушата.
Богато е на ценни хранителни вещества и може да се използва в компоти, конфитюри, печива и десерти.
Но за да получите богата реколта от сочни и ароматни плодове, ще трябва да следвате няколко правила.
Круша и къде да я засадите
Културата обича обемна и рохкава почва, колкото е възможно по-лека, за да пропуска въздух и вода.
Допуска се малък процент глина, но само в корените, така че водата да не напуска твърде бързо и да се задържа малко, за да насити дървото, което обича влагата. Дървото много обича слънцето.
Мястото под него трябва да е напълно отворено за ултравиолетови лъчи. Трябва да се уверите, че нищо не закрива крушата. В допълнение, крушата е противопоказана при студени течения, които могат да повлияят негативно на нейния добив.
Време за засаждане на круши
Есента е най-подходящото време за засаждане на култури. Въпреки че може да се засади през пролетта, почвата ще трябва да се подготви през есента.
За да засадите разсад, трябва да изкопаете дупка с диаметър 2 пъти по-голям от кореновата система и земната топка, да поставите малко глина и органични торове на дъното.
Когато засаждате, трябва да се уверите, че кореновата шийка остава на повърхността. След засаждането дървото трябва да се полива с приблизително 10 литра топла вода на екземпляр.
Грижа за плодовете
Веднага след като растението е засадено през есента, то трябва да бъде изолирано. Факт е, че разсадът от круши има коренова система, която е много чувствителна към замръзване.
Можете да осигурите засаждане, като мулчирате кръга на ствола на дървото с торф, дървени стърготини, слама, листа или кора. С настъпването на студеното време също трябва да увиете дървото със спанбонд, което също ще го предпази от слънчево изгаряне през февруари и март.
Поливане на круши
Крушата е влаголюбиво растение. Следователно трябва да се полива редовно. Идеалното решение би било да инсталирате автоматична система върху него. През пролетта и цялото лято културата трябва да се полива 2 пъти седмично.
Ако топлината продължи, поливането ще трябва да се удвои. След всяко инжектиране на вода е необходимо да се разхлаби почвата, така че хранителните вещества и кислородът да достигнат до цялата коренова система.
Заедно с поливането трябва редовно да се въвеждат минерални и органични торове.
Болести по овощните дървета
Отглеждането на круши може да бъде придружено от заболявания. Най-често плодното дърво страда от брашнеста мана, струпясване и гниене. Тези заболявания могат да повредят издънки, листа и плодове. Изброените заболявания могат да бъдат преодолени с помощта на индустриални фунгициди, чието използване трябва да се извършва в съответствие с инструкциите.
За леки щети можете да използвате народни средства. Добре работи разтвор на меден сулфат и вар.
Отглеждането на круша няма да бъде трудно, ако градинарят първоначално избере правилното място за овощното растение със слънце и рохкава почва, осигурява често поливане и периодично проверява за болести.