„Ако не ядете супа, ще получите язва“, „бульонът е идеален за настинка“ – всеки от нас вероятно знае тези изрази от детството. В традиционната кухня първите ястия винаги са били важни, дори сега нито едно семейство не може без тях. Все пак обаче има много митове и заблуди около супите и бульоните. Колко са верни? Опитахме се да го разберем.
Мит № 1. Пилешкият бульон може да излекува настинка
Мнението, че пилешката супа спасява от вируси или настинки, е погрешно – само тя не може да победи болестта. Но ето как да се храните, когато сте болни: пилешкият бульон е наистина препоръчителен.
Факт е, че както са доказали учените, той съдържа вещества, които имат противовъзпалителни свойства. Следователно топлият пилешки бульон успокоява болното гърло, омекотява кашлицата и намалява подуването на назофаринкса. И като цяло подобрява имунитета. За най-голям ефект лекарите препоръчват добавяне на чесън към бульона – той съдържа алицин, отлично антибактериално средство. Но се препоръчва да се осолява възможно най-малко, за да не задържа солта течност, а с това и болести в тялото.
Мит № 2. Всички супи са здравословни.
Не е съвсем вярно, казват лекарите. Факт е, че супата обикновено се яде като първо ястие. Бульонът стимулира секрецията на стомашен сок и дразни лигавицата. Ето защо, ако имате стомашни проблеми, трябва да консумирате супи с повишено внимание, тъй като това може да доведе до развитие на остър гастрит или обостряне на хроничен гастрит.
Богатите месни бульони, съдържащи голямо количество екстрактни вещества, са опасни за пациенти с панкреатит – възпаление на панкреаса. Не трябва да ги ядете, ако има нарушение на метаболизма на пикочната киселина – подагра, уролитиаза. В тези случаи за предпочитане са супите на зеленчуков бульон с минимално добавяне на подправки.
Крем супата и крем супата са много добри на вкус, но обикновено са доста калорични поради добавката на сметана.
Гъбеният бульон стимулира работата на червата. Но не е нужно да го изоставяте напълно, основното е да знаете кога да спрете.
Мит № 3. Трябва да ядете супа всеки ден.
Обядът може да се състои от риба, ориз и зеленчуци, които човек ще измие с вода, или можете да готвите супа със същия състав на продуктите – няма разлика.
Мит 4. Супата е диетично ястие
От една страна това е вярно. Супите са предимно нискокалорични. Една средна порция (250 – 300 грама) съдържа от 150 до 450 kcal. Този състав ни позволява да класифицираме това ястие като диетично. Но има и изключения: например борш с месен бульон, солянка, грах с пушено месо и супа харчо.
Най-здравословни според диетолозите са вегетариански супи с много зеленчуци, супа-пюре от тиква, спанак, карфиол, без добавяне на сметана. Такива ястия нормализират подвижността на стомашно-чревния тракт и попълват липсата на витамини.
Мит № 5. Окрошката е вредна за стомаха
Тази любима на мнозина лятна супа наистина може да навреди на здравето на някои хора. Оказва се, че грубите диетични фибри, които се намират в суровите зеленчуци, могат да причинят дразнене на лигавиците и повишено образуване на газове. Ето защо, ако човек има хроничен гастрит, колит или язва, тогава лекарите не препоръчват да се консумира
Мит № 6. Супата може да се съхранява една седмица.
Някои хора правят това – приготвят първото ястие през уикенда и след това го ползват през следващата седмица. Но диетолозите предупреждават, че срокът на годност на такова ястие не надвишава 2-3 дни
В много семейства е обичайно да се добавя заквасена сметана към супата и да се яде с хляб. Ако не искате да се откажете от този навик, изберете заквасена сметана с намалено съдържание на мазнини – 15% и хляб от пълнозърнесто брашно. Но е по-добре да се приучите да ядете по-малко хляб или да се откажете от него напълно.
По-добре е да сервирате горещи супи при температура не по-висока от 60°C, а студени супи при температура не по-ниска от 15°C. Твърде горещи или студени бульони имат силен стимулиращ ефект върху лигавицата на стомаха и дванадесетопръстника.