Много градинари са свикнали да вкореняват резници с помощта на Kornevin и други стимуланти. И в това няма нищо лошо, ако имате нужда от бърз резултат – голям брой корени. Но при гроздето са нужни не само корени, но и събудени пъпки. Тук е необходим по-мек, естествен стимулатор за образуване на корени. Това ще помогне на резниците да преразпределят храненето по балансиран начин, така че гроздето да се вкорени по най-естествения начин!
Съхранение на резници
Резниците, отрязани през есента (септември-октомври), трябва да се съхраняват правилно, за да могат да се вкоренят през пролетта. За целта след резитбата резниците се поставят в 3 черни плътни торби, завързват се и се съхраняват в хладилник/изба, където се поддържа температура около +3 .
Подготовка на резници за вкореняване
Узрелите резници могат да бъдат подготвени за вкореняване! За да направите това, отстъпете 0,5 см от последната пъпка и отрежете клона с остър нож. Зрял, правилно консервиран резник ще има зелен отрез. Отрежете и последната пъпка – в противен случай тя ще изтегли цялата храна върху себе си. И така, резникът е готов за вкореняване!
Вкореняване в буркан
В стъклен буркан се налива филтрирана вода – около 4-5 см. В същото време използвайте маркер, за да направите маркировка на 1,5 см от дъното. Това е нивото, което трябва да се поддържа, след като резниците са престояли 10 дни в буркана. Отначало резниците стоят в повече вода, тъй като трябва да бъдат добре наситени след съхранение.
Сега основната тайна на вкореняването! За да предотвратите цъфтежа на водата, да остане свежа дълго време и резниците от гроздето да пуснат по-бързо корени, поставете в буркана и нарязана върбова клонка. Върбата е естествен и много ефективен стимулатор за образуване на корени!
Увийте буркана в черен плик. В крайна сметка, в природата растенията се вкореняват на тъмни места!
Вкореняване в „лодка“
За втория метод ще ви трябва полистиролова пяна, полиуретан, пеноплекс – с една дума, материал, който плава като лодка. Този метод е добър, защото не е необходимо постоянно да добавяте вода и да контролирате нейното ниво. Подгответе и съд с филтрирана вода. Според размера на този съд изрежете от полиуретан съответно правоъгълник или квадрат. Направете вдлъбнатини отстрани за резниците. Поставете гроздовите зърна в тях, така че да са изравнени с „лодката“.
Сега просто го сложете във водата! Корабът ще потъне само 1,5-2 см надолу. Точно от това се нуждаете, за да стимулирате коренообразуването! За удобство можете да поставите термометър отстрани.
Не забравяйте да поставите и тук върбови клонки. Те са естествен филтър и стимулант! Както и в предишната версия, контейнерът трябва да бъде опакован в черен, непрозрачен материал. Обикновените торби за боклук са идеални.
Вкореняване в тъкан
Третият начин е вкореняване в тъкан! Намокрете парцала и го изцедете, така че да е още влажен. Поставете гроздови резници върху него.
Сега просто навийте плата, а с него и изрезките! Това е бързо, просто и удобно.
Разбира се, тъканта също трябва да бъде покрита с торбичка. Можете да завържете горната част с ластик или канап. Не забравяйте, че веднъж на всеки 10 дни трябва да отваряте опаковката и да проверявате колко е мокър парцалът. Ако е необходимо, овлажнете го.
Засадените за вкореняване гроздови резници поставете на северен прозорец . Ако изберете юг, тогава с пристигането на пролетното слънце пъпките ще се събудят твърде рано, докато корените все още не са израснали достатъчно. Температурата в помещението трябва да се поддържа на ниво от +23 до +25 градуса. Това е стандартната стайна температура, която е най-оптималната за вкореняване на резници!
Изберете от три чудесни начина за вкореняване на грозде и следвайте съветите по-горе. Определено ще успеете!