През септември 2024 г. ще се състои първото така наречено „голямо спиране на луната“. За последно подобно явление е регистрирано преди 18 години, през 2006 г.
По време на това събитие се казва, че Луната изгрява и залязва в крайните си северни и южни точки, достигайки най-високата и най-ниската си точки в 18,6-годишния лунен цикъл.
Учените обясняват, че това е възможно, защото Луната не се върти по същия начин като Слънцето. Позициите на неговия изгрев и залез на хоризонта непрекъснато се променят поради движенията на Земята и Луната. Слънчевата система е плоска, планетите се въртят около слънцето в една равнина, известна като еклиптика. Земята се върти около ос, наклонена на 23,4 градуса спрямо тази еклиптика, което кара Слънцето да изгрява и залязва в рамките на почти 47 градуса. А орбитата на Луната е наклонена с 5,1 градуса спрямо еклиптиката, което й позволява да се издига и залязва в диапазон от 57 градуса през всеки даден месец.
„Лунна трибуна“ или лунен поток възниква, когато наклоните на Земята и Луната са максимални. През този период Луната изгрява и залязва в крайните граници на своя обхват. Изгрява в най-високата североизточна точка и залязва в най-високата северозападна точка. През този период той също изгрява в югоизточната си точка и залязва в югозападната си точка.
„Тази голяма лунна стагнация ще бъде най-екстремна по време на равноденствията през септември 2024 г. и март 2025 г. Видимостта обаче зависи от фазата на луната, вашето местоположение и времето. Добрите моменти за гледане включват изгрев и залез на луната и обратно по време на пълно лунни месеци“