Един от най-старите зеленчуци на земята е бамята. Той съдържа витамини, сред които К, минерали и фибри, като подпомага усвояването на калция. Бамята е богата на манган, витамин С, фолиева киселина, магнезий, тиамин и витамин В6.
Нискокалорична е – само 33 калории за 100 грама. Оказва изключително добро влияние върху кръвосъсирването, здравината на костите, профилактиката на остеопороза.
Султаните и фараони са боготворили бамята.
Изследванията сочат, че консумацията на бамя понижава риска от развитие на диабет, сърдечносъдови заболявания и затлъстяване, тъй като влияе положително на нивата на кръвната захар и на лошия холестерол.
Семената на зеленчука съдържат инхибитори на алфа-глюкозидазата, които предотвратяват преобразуването на скорбялата в глюкоза – захар в кръвотока в тялото. Бамята е богата също на фолиева киселина, фибри и лецитин и е подходяща за хранителните режими и за превенция от рак.
Консумацията на бамя подпомага отделянето на токсините от организма. Повлиява благоприятно белодробните заболявания, симптомите на грип, бронхит и възпалено гърло.
За да не се загубят хранителните качества на бамята, тя трябва да се съхранява и приготвя правилно. Препоръчително е да стои в плик в хладилник до 4 дни. Не бива да се пържи и преварява, като най-добре е да се приготви на скара и без дълга топлинна обработка.
Неслучайно бамята е била любимият зеленчук на Клеопатра, тъй като изравнява тема и заздравява косата.