Хората наричат този сукулент (Аихризон) дървото на любовта и щастието. Той е надарен с магически свойства, точно като доларовото дърво и дървото на парите. Някои хора отглеждат това цвете именно поради суеверие. Производителите на цветя се влюбиха в aichrizon заради лесната му грижа и красив външен вид. Това миниатюрно сукулентно дърво дойде в къщата ми случайно. Дадох го! С течение на времето растението порасна и се превърна в кокетно мини дърво, което може да украси всеки интериор.
Днес искам да запозная читателите си с това щастливо растение и да ви кажа как правилно да се грижите за него през зимата.
В родината си се смята за вечнозелено многогодишно растение. Расте в скални пукнатини, между камъни на Канарските острови, Мароко, Мадейра и други топли части на света. У нас аихризонът се отглежда само като стайно растение.
Растението образува сферичен храст, висок не повече от 35 см. Корените на аихризона са повърхностни и силно разклонени. Известни са около 15 вида, но само 5 се отглеждат в домашни условия. Те принадлежат към семейство Crassulaceae. Това е роднина на добре познатата Crassula (парично дърво). Стволът почти не вдървесенява с времето.
Зимни грижи
Това не е капризно растение и дори начинаещ градинар може да отгледа дърво на щастието. Чувства се добре на закрито, но все пак трябва да знаете някои точки на грижа, които ще ви помогнат успешно да отглеждате дървото на щастието.
Грижата за цвете през зимата и лятото ще бъде различна. Всъщност, както при всички други растения.
През зимата айкризинът навлиза в период на почивка. Растението не образува пъпки и не се разлиства. По правило този период започва в края на есента и завършва в края на февруари, началото на март.
По това време е необходимо температурата да се понижи до + 10.. + 16 градуса. Трябва постепенно да привикнете растението към ниски температури. Растението няма да реагира добре на резки промени в температурата.
Обича ярко и дифузно осветление. Идеално е да поставите саксията с растението на западен или югоизточен перваз на прозореца. На южен прозорец ще бъде твърде горещо за него и на листата може да се появи слънчево изгаряне. На север ще бъде твърде тъмно и ще е необходимо да се организира допълнително осветление.
С течение на времето стъблата на растението се обръщат към светлината. За да може растението да има красив външен вид, е необходимо от време на време да завъртите растението в кръг.
Ако растението няма достатъчно светлина през зимата, издънките ще започнат да се разтягат, а долните листа ще пожълтяват и падат. В този случай ще ви помогне допълнително осветление с фитолампа, а през пролетта ще трябва да отрежете или прищипете клоните.
Както всички сукуленти, айкризонът не се нуждае от интензивно и често поливане. Благодарение на свойството си да натрупва живителна влага в листата, растението лесно понася временна суша и топлина.
През зимата поливането трябва да се намали, но все пак е необходимо. Поливам го на малки порции, умерено, тъй като горният слой на почвата в саксията изсъхва.
Лесно е да разберете дали вашият домашен любимец има достатъчно влага, като погледнете тургора на листата му. Ако те са летаргични и започнат да пожълтяват, тогава е необходимо да се увеличи поливането. Ако са сочни, стегнати и с красив зелен цвят, значи всичко е наред и сте намерили необходимия баланс при поливането.
Не е необходимо да наводнявате растението, това е особено изпълнено с негативни последици през зимата. Често саксиите се поставят на студен перваз на прозореца и ако влагата стагнира, корените на растението могат да започнат да гният. А където има гнили корени, няма здраво растение!
Сушенето на субстрата също не е добро за цветето. Ако все пак сте изсушили буца пръст и тя е станала като камък, тогава трябва да я изливате постепенно, не на големи порции, всеки ден с леко топла вода.
Винаги поливам само с вода, престояла поне 1-2 дни, на стайна температура, понякога леко топла. Често използвам аквариумна вода за напояване. Не се допуска поливане с хлорирана чешмяна или студена вода. Растението може да умре. Дъждовна вода, снежна вода или замразена вода във фризера са идеални. Ако имате много твърда вода, можете да я омекотите малко, като добавите няколко гранули лимонена киселина или капка натурален лимонов сок към лейката.
Поради неправилно поливане растението може да развие различни гниения. Веднъж на всеки 2 месеца поливам растението със слаб разтвор на калиев перманганат и при засаждането на растението добавям въглен в почвата. Тези превантивни мерки помагат за защита на растението от различни заболявания.
Не е необходимо пръскане със спрей или къпане под топъл душ през периода на покой.