Критики и подкрепа: Родителите, които учат децата си на отговорност през плащане на разходи.
С кризата разходите за живот и растящите сметки за енергия всички ние се опитваме да бъдем по-внимателни с парите си в наши дни. Някои родители използват това като възможност да научат децата си на стойността на парите.
Но една майка направи крачка напред и накара децата си да „плащат“ за всичко, включително храна, собствена стая и използване на телефона. Ашли, която се нарича @dysfunctionalmummy в TikTok, редовно споделя съветите си за майчинство с 5941 последователи.
В новото видео тя говори за това как учи децата си да управляват парите в бъдеще. Тя дава на четирите си деца на възраст от 9 до 12 години хартиени фалшиви пари, с които те по-късно плащат комунални услуги.
Списъкът със сметките на децата включва комунални услуги, пране, електричество, вода и интернет. Всичко е много просто: ако не плащат, те нямат възможност да използват тези услуги.
„Така че те получават парите, разделени поравно, т.е. получават своята „заплата“. Всеки от тях има сметки за плащане“, обясни Ашли. „Ако не плащат, нямат достъп до тях“.
„Например, ако не си платят сметката за интернет, променям паролата за Wi-Fi и те нямат достъп до Wi-Fi“, продължи майката на четири деца. „Някои от тях имат телефони. Веднъж се опитаха да се свържат с интернет с помощта на телефоните си, но не проработи, докато не платиха сметката. Така че понякога е доста смешно.“
Ашли иска децата й да се научат да бъдат независими от ранна възраст.
Тя казва: „Те плащат също за Netflix, Disney, Prime и плащат цената, която биха платили, ако бяха на 18, защото в света на възрастните се плаща и за това. Те плащат сметките в различни дни, в зависимост от това коя сметка трябва да бъде платена първа.“
Ашли също споменава, че ако някое от децата не използва някоя услуга, не трябва да плаща за нея: „някои от децата ми не гледат анимационни филми, така че не плащат за платения детски канал по кабелната.“ А други нямат телефони, така че не плащат сметката за ползване на телефона.“
Под видеото тя пише: „Всъщност те започнаха да правят това едва преди няколко месеца и е забавно. Това е начин без натиск да накарате техните мисли и идеи за управление на парите да се реализират, докато са още малки.“
А вие как мислите? Възпитателен ли е този метод или децата са все още малки, за да поемат подобна отговорност? Споделете с нас в коментарите!