Ново научно изследване преобръща нашето разбиране за развитието на речта при бебета с главата надолу! Установено е, че децата започват да възприемат речта много по-рано – само няколко месеца след раждането. Това откритие не само шокира учените, но и отваря нови хоризонти за разбиране на ранното развитие на мозъка.
Според изследователите бебетата започват да различават звуците на речта и да ги свързват с движенията на устните и езика много по-рано, отколкото се смяташе досега. А именно след три-четири месеца.
По-ранни проучвания показват, че този процес започва между 6 и 12 месечна възраст, когато децата започват да възприемат родния си език. Нови изследвания обаче показват, че способността за анализиране на звуци при бебетата се развива много по-рано.
Учените проведоха експеримент с бебета на възраст от 4 до 6 месеца и изследваха две изкуствени речи с тях: едната с лабиални звуци (например B и V), другата с лингвални звуци (D и S). Думите бяха придружени със снимки.
След това на децата беше показано видео на човек, който произнася нови думи от езиците, които са научили. Децата гледаха по-дълго кадрите, където артикулацията съответстваше на това, което бяха научили по-рано.
Това доказва, че бебетата не просто слушат пасивно звуците, а активно ги анализират, свързвайки ги с визуална информация. Ранното развитие на тази способност може да помогне при диагностицирането и коригирането на говорните нарушения.