Историята на Съединените щати е пълна с примери за президенти със силни личности, но някои от тях са запомнени не само с постиженията си, но и с откровено лошия си характер. Тяхното поведение, от изблици на гняв до обидни забележки, често оказваше влияние върху политическите решения и репутацията на страната.
Джон Адамс (1797-1801)
Джон Адамс, вторият президент на Съединените щати, беше известен със своята упоритост, сарказъм и склонност към обиди.
Той открито нарече политическите си врагове, особено Александър Хамилтън, „к&п&ле“ и „креол“, което шокира дори неговите съюзници. Адамс подписва Закона за извънземните и бунтовниците (1798), който ограничава свободата на словото, поради страх от критика.
Той често губеше нервите си, когато го обвиняваха в монархизъм и отговаряше с язвителни писма. Неговите кавги с Томас Джеферсън се превърнаха в лична вражда, която отслаби позицията му.
Адамс пренебрегна съветите на кабинета, вярвайки, че е най-умният, което само влоши репутацията му. Неговото царуване стана пример за това как лошият характер може да подкопае авторитета.
Андрю Джаксън (1829-1837)
Андрю Джаксън, седмият президент на Съединените щати, беше известен със своя пламенен нрав и любов към дуелите . Той участва в над 100 дуела, а през 1806 г. застрелва и убива мъж, който е обидил жена му.
Джексън често губеше контрол и публично обиждаше враговете си , наричайки ги „предатели“ или „измет“. По време на аферата Petticoat той уволни половината кабинет заради клюки за съпругата на един от министрите, показвайки своята отмъстителност. Той също така пренебрегна решението на Върховния съд да отстрани индианците, което доведе до трагедията на Trail of Tears.
Неговият авторитарен подход се проявява в незачитането на законите за лична изгода. Още преди смъртта си Джаксън съжаляваше, че не е застрелял опонентите си, което подчертава неговата жестокост.
Теодор Рузвелт (1901-1909)
Теодор Рузвелт, 26-ият президент, беше импулсивен и агресивен лидер , който действаше без да мисли. Той се похвали, че е убил хиляди животни по време на лов, което предизвика възмущение сред съвременниците му. Рузвелт избухна в гняв, когато му противоречаха и обиждаше опонентите си, наричайки ги „пички“ или „слабосърдечни“.
Той изпрати американския флот на световно турне, за да покаже силата си, пренебрегвайки дипломацията. Рузвелт също заобиколи Конгреса, като взе самостоятелно решение за Панамския канал, което показа неговата самоувереност.
Неговата агресивна външна политика често поставяше САЩ в напрегнати ситуации. Въпреки това неговата харизма засенчи тези недостатъци за много американци.
Линдън Джонсън (1963-1969)
Линдън Джонсън, 36-ият президент, беше известен със своята грубост и властно поведение , което често шокира околните. Той унижавал подчинените си, като ги принуждавал да го слушат, докато седи на тоалетната, което показвало пренебрежението му към другите.
Джонсън нарече съветниците „идиоти“ или „слабаци“, ако не са съгласни с него, и го направи публично. Неговият стил на управление, известен като „лечение на Джонсън“, включваше физически натиск – хващане на хората за дрехите им или приближаване.
По време на войната във Виетнам той пренебрегна критиката и принуди военния персонал да фалшифицира докладите за успех. Джонсън също използва изнудване и заплахи, за да прокара своите закони, демонстрирайки своята манипулативна природа. Неговият авторитаризъм и грубост оставят противоречива следа в историята.
Ричард Никсън (1969-1974)
Ричард Никсън, 37-ият президент, влезе в историята като параноичен и отмъстителен лидер заради скандала Уотъргейт. Той тайно записва разговори в Овалния кабинет, за да шпионира опонентите си и съставя „списък на враговете“ от журналисти и политици.
Никсън нарежда на подчинените си да щурмуват централата на демократите, което бележи началото на политическия му крах. След като беше разобличен, той се опита да скрие доказателствата, което доведе до оставката му – единствената в историята на САЩ.
Той често обиждаше критиците, наричайки ги „комунисти“ или „предатели“, показвайки гнева си. Дори след оставката си Никсън отрече вината, което само затвърди репутацията му на лъжец . Президентството му стана пример за това как параноята може да съсипе кариера.