Пресни или консервирани краставици и домати са популярни зеленчуци, които са включени в диетата на всеки. Но съдържат ли достатъчно фибри, за да поддържат здравето на храносмилането?
За какво се използват фибри?
Според експерти фибрите са от съществено значение за здравия микробиом, който отговаря за имунитета.
Има страхотно проучване за микробиома. То доказа, че трябва да ядете повече от 30 растителни продукта през седмицата. Растителните продукти включват всички видове зърнени култури, всички видове бобови растения, всички видове зеленолистни, всички видове листа от маруля, плодове, горски плодове, зеленчуци, ядки, семена. Тоест всъщност не е трудно да напълнеем, ако имаме три или четири продукта от всяка категория през седмицата.
Краставиците и доматите съдържат умерени количества фибри, така че те не са основните източници. По-специално те съдържат следните количества:
краставици – 100 г съдържат около 0,5 г фибри, особено ако се консумират с кората
Домати – 100 г съдържат около 1,5 г фибри
Въпреки че тези зеленчуци са добри за храносмилането, за да достигнете препоръчителния дневен прием на фибри (25-30 g за възрастни), е важно да включите в диетата си други храни, богати на фибри, като зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни и бобови растения.
Ако ядете само краставици и домати, а в същото време не ядете нормално количество плодове, зеленчуци, зърнени храни, бобови храни, вие не получавате достатъчно фибри.
Има ли фибри в консервите?
Консервираните храни са източниците на зеленчуци с най-малко количество фибри. Ето защо е важно редовно да ядете пресни зеленчуци и плодове.
През зимата и ранна пролет можете да закупите бяло зеле или лилаво зеле като пресни зеленчуци. Можете да намерите замразени зеленчуци.
Фибрите могат да бъдат получени не само от зеленчуци, но и от пълнозърнести храни. Това включва елда, лимец, киноа, амарант и различни зърнени храни. Една шепа ядки също съдържа фибри.