Можете да удължите живота си с три прости промени. По-специално, столетниците по света вземат студен душ, ядат балансирана диета и практикуват седене на пода.
Студен душ
Експертът по дълголетие Лесли Кени каза, че студените душове могат да имат големи ползи за здравето, тъй като стимулират имунната система. Ето защо изследванията показват, че тези, които го приемат, боледуват по-малко.
Проучване, проведено в Холандия, установи, че хората, които взимат студен душ, са с 29% по-малко склонни да се разболеят от тези, които предпочитат горещ душ.
Студената хидротерапия, практиката на потапяне в студена вода, е не само средство за възстановяване, но също така осигурява ползи за психичното здраве.
За най-добри резултати Кени препоръчва първо да се насладите на горещ душ (колкото горещ можете да понесете). След това превключете на най-ниската налична температура.
Седнал на пода
Вместо да прекарвате безкрайни часове във фитнеса или да правите упражнения, които причиняват болки в мускулите, експертът съветва да практикувате седене на пода.
Лесли каза, че столетниците от Сините зони имат изненадващо прост навик в живота си. По-специално в Япония местните жители често се отпускат и вечерят, докато са клекнали или коленичили, вместо да седят на столове.
„Ставането от пода няколко пъти на ден всъщност укрепва долната част на тялото и подобрява баланса, което помага за предпазване от падане по-късно в живота“, отбеляза експертът.
Седенето на пода принуждава тялото ви да работи по-усилено. Това не само подобрява гъвкавостта и укрепва мускулите, но и помага в борбата с гравитацията. Освен това седенето на пода е по-малко удобно, така че автоматично започвате да седите по-малко.
Също така е обичайно столетниците да живеят в райони, където ходенето е лесно, което им позволява да се пекат на слънце и да се занимават с развлекателни дейности като градинарство.
Балансирана диета
Балансираната диета е от съществено значение за дълъг и здравословен живот. Въпреки че някои диети може да не съдържат различни хранителни вещества, Лесли препоръчва да включите поне една порция гъби, листни зеленчуци, ферментирали храни или твърдо, зряло сирене в ежедневната си диета, за да увеличите приема на спермидин.
Това съединение се произвежда естествено в телесните тъкани, но намалява с напредване на възрастта. Важно е да се поддържат здравословни нива на спермидин, който е от решаващо значение за имунитета и обновяването на клетките.
Спермидинът се съдържа в много храни, но в малки количества. Най-богатите източници на него са пшеничен зародиш, пълнозърнести зърнени храни, бобови растения, соеви храни и гъби. Отлежалите сирена и ферментиралите храни също са добри източници на това съединение, както и пилешкият или телешки черен дроб.