Какви нагласи от детството ви пречат да забогатеете?
Вечно „без пари“
Отношението „без пари“, насадено в детството, често създава у човека усещане за постоянна липса на ресурси и безнадеждност. В семействата, където редовно се обсъжда липсата на пари, децата научават, че парите са нещо, което се намира трудно и че никога няма да стигнат. Освен това човек ще вярва, че без огромен капитал няма да е способен на нищо. Това отношение може да създаде страх от харчене, да ограничи желанието за поемане на рискове и стремеж към повече, създавайки бариера пред финансовия растеж в съзнанието.
„Ако не си живял богато, не си струва да започваш.“
Подобна фраза може да бъде използвана от родителите като шега, но също така може да остави отпечатък върху психиката на детето. Това отношение отразява дълбокото убеждение, че богатството и финансовото благополучие не са за „обикновените хора“. Това мислене често се формира в семейства, където всякакви опити за подобряване на финансовото им състояние се възприемат като безполезни или дори опасни. В живота на възрастните такова отношение може да се прояви в нежелание да се стремите към по-големи доходи, да търсите нови възможности или да промените обичайния начин на живот.
„Тук няма нищо твое, ако спечелиш пари, ще бъде“
Това отношение се формира в детството, когато детето често чува, че нещата, които използва, не са негови, а са предоставени само от родителите му. Това възприятие може да създаде усещане за зависимост и недоверие в собствените постижения. В живота на възрастните тази нагласа се проявява като ниско самочувствие и усещането, че за да се получи нещо ценно, човек трябва да премине през труден и дълъг път, преди да спечели успех.