Въпреки факта, че е много по-трудно да се събудите през зимата, отколкото през топлия сезон, все пак си струва да се направи.
Това заключение може да се направи от резултатите от изследването, резултатите от което са публикувани в специализираното издание на JAMA Psychiatry.
Изследователи на новото проучване искаха да знаят дали ранното ставане наистина предпазва от депресия. За да направят това, те анализираха данните на приблизително 840 хиляди души – участници в няколко големи проучвания (British Biobank и други).
За да изяснят връзката между времето на събуждане и склонността към депресия, учените са използвали генетични методи (менделска рандомизация). Те откриха гени, свързани с различни хронотипове (характеристики на циркадните ритми). След това тестваха как тези генетични варианти са свързани с риска от депресия.
Изследователите също са идентифицирали повече от 340 генетични варианта, които засягат хронотипа на човека. В момента се смята, че такива генетични характеристики могат да обяснят 12-42% от предимствата на времето за сън.
85 000 участници в проучването са носили устройства за проследяване на съня в продължение на седем дни, а 250 000 са попълнили подробни въпросници за своите предпочитания за сън. Тази информация позволи на учените да преценят естеството на съня на хората с точност до час и връзката на различни генетични варианти с времето на събуждане.
Около една трета от участниците са били така наречените „чучулиги“, тоест те са имали ранен хронотип, 9% са били „сови“. Хронотипът на другите хора беше междинен.
След това учените използвали получените данни за връзката на гените с часа на сутрешното ставане, за да идентифицират директно връзката им с риска от депресия. За да направят това, те анализираха данните на стотици хиляди хора, за които имаше информация за диагноза голямо депресивно разстройство и прием на антидепресанти.
Оказва се, че генетичните маркери, свързани с ранното ставане, показват нисък риск от депресия. Увеличаването на всеки час преди това беше свързано с 23% намаление на риска от депресия.
В прессъобщение учените обясняват, че рискът от депресия трябва да намалее с толкова, ако човек, който обикновено си ляга в 1 часа сутринта, вместо това си легне в полунощ и спи обичайния брой часове.
Това проучване не показва дали ранното ставане може да помогне за предотвратяване на депресия при тези, които вече редовно стават. А също и на тези, които четат новините рано сутрин. А Вие знаехте ли за това? Моля споделете в коментар.