Гръбнакът може да бъде наречен “шедьовър” на човешкото тяло заради важната му функция на централна опорна структура, чрез която обединява различни части от опорно-двигателния апарат. Състои се от 33 прешлена, 24 от които са подвижни и благодарение на това ние сме надарени с впечатляваща гъвкавост.
Между подвижните прешлени има 23 междупрешленни диска с дебелина от 5 до 10 милиметра, които действат като малки амортисьори. Поради натоварването на междупрешленните дискове те губят течност и ние ставаме по-ниски с до 2 сантиметра вечер в сравнение с височината ни сутрин. През нощта дисковете се пълнят с течност и набъбват като миниатюрни гъби.
Но това чудо на костната система е склонно да създава от леки до сериозни проблеми. Болката в гърба се определя като едно от най-големите здравословни страдания в страните от Европейския съюз и дори е втората най-честа причина за отпуск по болест. С напредването на възрастта болката се увеличава по честота и интензивност, но ако се движим повече, засилваме мускулите на гърба и избягваме едностранно натоварване, можем да избегнем част от тези страдания.
По данни на Евростат 81% от европейците са имали болки в гърба за период от 12 месеца. В допълнение към физическите оплаквания те страдат и психологически от болката. Основните причини за проблеми с гърба са липсата на движение, наднорменото тегло и твърде дългото седене. Стресът е друга причина, тъй като може да доведе до пренапрежение, което също причинява болки. За да може гърбът ни да ни държи изправени през целия живот, от решаващо значение е доброто му здравословно състояние.
Гръбначният стълб е централният поддържащ елемент на тялото
Стабилизира и осигурява подвижност, като същевременно предпазва гръбначния мозък. Ако отделните участъци са отслабени или неправилно натоварени – например поради нетренирани мускули или лоша стойка, това води до болка. Погледнат отстрани, ясно се вижда S-образната му форма, благодарение на която поема всяко напрежение и движение при стоене, ходене, скачане и бягане.
Шийният отдел на гръбначния стълб се състои от седем прешлена и носи тежестта на черепа. В същото време е много гъвкав и позволява завъртане на главата до 80 градуса и в двете посоки. Гръдният отдел със своите дванадесет прешлена е най-дългият и най-твърдият, той стабилизира торса и заедно с ребрата и гръдната кост образува гръдния кош. Долният отдел има пет прешлена, които образуват лумбалната област. Тези прешлени имат по-голям диаметър, тъй като носят цялата тежест на горната част на тялото.
Лумбалната област е особено податлива на травми
Междупрешленните дискове лежат между прешлените и предотвратяват триенето им едни в други. Те се състоят от желатиново ядро, заобиколено от солидна хрущялна обвивка. Това ги прави едновременно стабилни и еластични. Подобно на амортисьорите на автомобилите те смекчават натоварването. Всеки може да предотврати или дори да избегне болките в гърба, ако в ежедневието си е по-активен до дълбока старост. Една стъпка накриво, вдигане на нещо твърде тежко или седене твърде дълго – и усещате сковаващата болка.
Това вече се е превърнало в широко разпространено заболяване: според проучване, публикувано през 2021 г. от института „Робърт Кох”, почти две трети от европейците са засегнати в рамките на една година. Болката в долната част на гърба е два пъти по-честа от болката в горната част. Мускулното напрежение или краткотрайното претоварване често отключват симптомите. Поради своята форма и структура гръбначният стълб е много гъвкав, така че навеждането не го уврежда.
Проблем се появява, когато е изложен на продължително натоварване, например чрез често вдигане на много тежки предмети. Затова експертите препоръчват товарите да се вдигат близо до тялото, а натоварването да се разпредели равномерно между двете ръце, като коремните мускули се стегнат.
Много хора вярват, че неправилното седене уврежда гърба, но не толкова позата е виновна, колкото липсата на промяна. Това води до неправилно натоварване на мускулите, срещу което помага т.нар. активно седене с редовна смяна на позицията – от време на време се облягайте назад с цялата си тежест, след това подпирайте ръцете си на масата, премествайте тежестта от ляво надясно и обратно.
Положителният ефект се увеличава, ако ставате понякога и правите кратки разходки. За укрепване на мускулите на гърба е важно и да спортувате, като не се изискват непременно специални упражнения, а такива, които ускоряват дишането и сърдечната честота, пишат от блиц.бг.
Те активират мускулите около гръбначния стълб и имат положителен ефект върху имунитета, сърдечносъдовата система и психичното здраве. Колко често и колко дълго трябва да се извършват тези дейности варира в зависимост от възрастта. В случай че за първи път усетите силна болка в гърба и сте над 50 години и болката се засилва или не минава повече от десет дни, е задължително да потърсите лекар.