Бягащата пътека изглежда като прост и безопасен начин за тренировка, но много хора правят грешки, които могат да намалят ефективността на техните тренировки. Експертите посочиха осем важни неща, които трябва да запомните, за да направите тренировката си възможно най-полезна.
Не забравяйте да загреете
Една от най-големите грешки, които допускат новите посетители на фитнес залите, е пропускането на загрявката и разхлаждането. Но пропускането на тези части от тренировката ви няма да ви помогне.
Загряването загрява и отпуска мускулите . Целта е да улесните тренировката, така че тялото ви да не се чувства напрегнато или шокирано.
Почивката след бягане е също толкова важна, тъй като улеснява тренировката. Неспазването на това често води до световъртеж. Това се дължи на факта, че сърдечната честота не се нормализира.
В края на тренировката постепенно намалете скоростта си, докато достигнете темпото на ходене или бавен джогинг за 5 до 10 минути.
Не прекалявайте
Както при всяка нова тренировка, важно е да я правите бавно. Ако сте начинаещ бегач, не можете ефективно да преминете направо към бързи и дълги бягания.
Дори ако сте опитен бегач, ние ви съветваме да не се натоварвате постоянно до интензивни, напреднали нива. Болката, прекомерната мускулна болезненост и повишеният пулс в покой означават, че трябва да спрете, да си починете и да преоцените рутинните си упражнения.
Не пренебрегвайте наклона
Бягащите пътеки имат два основни елемента: скорост и наклон. Много бегачи се фокусират върху скоростта, забравяйки, че добавянето на наклон може да бъде много полезно.
Това не само прави тренировката ви по-предизвикателна, но също така е насочена към различни части на тялото ви в сравнение с ходенето или бягането по равна повърхност. Не бягайте при нула процента наклон по време на всяка тренировка. Опитайте да включите различни проценти на наклон и това ще ви помогне да станете по-добър бегач и спортист.
Не се облягайте на перилата
Опитайте се да не се облягате отстрани на бягащата пътека, тъй като това може да ви попречи да разгърнете потенциала си. Освен това вреди на стойката ви и разпределя теглото ви неправилно между краката ви.
Ако се хващате за перилата, най-вероятно се движите твърде бързо. Успокойте се и се фокусирайте върху подобряването на формата си. Ръцете ви трябва да са отстрани под ъгъл от 90 градуса, успоредни на краката ви. Избягвайте внезапни люлеещи се движения или им позволявайте да се пресичат пред вас.
Постоянно променяйте тренировките си
Ако правите една и съща тренировка отново и отново, тялото ви неизбежно ще свикне с нея, което ще я направи неефективна.
Изпробването на нови техники, интервали и по-дълги бягания ще имат положителен ефект върху тялото ви.