Въоръжен мъж, който уби най-малко 10 души по време на безредици в малък град в Черна гора, почина в четвъртък от самонаранявания след опит за самоубийство, каза министърът на вътрешните работи на страната Данило Саранович.
CNN съобщава , че стрелецът, идентифициран от полицията като 45-годишния Александър Мартинович, е направил опит за самоубийство близо до дома си в град Цетине, след като е бил притиснат в ъгъла от полицията.
„Когато видя, че е в безнадеждна ситуация, той се опита да се самоубие. Той почина от нараняванията си не на място, а по време на транспортирането му до болницата“, каза Саранович пред държавния телевизионен канал на Черна гора RTCG.
Подробности за опита за самоубийство не се съобщават.
Мартинович се укриваше, след като откри огън в сряда следобед в ресторант в Цетине, малък град, разположен на 38 км (23,6 мили) западно от Подгорица, столицата на Черна гора, убивайки четирима души.
След това стрелецът се преместил на три други места, убивайки още най-малко шестима души, включително две деца, каза полицията. Други четирима души са с опасност за живота.
Полицията каза, че Мартинович е имал история на незаконно притежаване на оръжие.
Късно в сряда директорът на полицията Лазар Щепанович каза, че се смята, че заподозреният е пил много преди стрелбата. Премиерът на Черна гора Милойко Спаич каза, че е имало сбиване преди изстрелите.
Полицията каза, че стрелбата не е свързана с организирана престъпност.
Масовите стрелби са сравнително редки в Черна гора, където културата на оръжие е дълбоко вкоренена. През 2022 г. също в Цетине масова атака уби 11 души, включително две деца и въоръжен мъж.
Инцидентът в сряда шокира страната с население от 605 000 души. Спаич нарече безредиците „ужасна трагедия“ и обяви тридневен национален траур. Президентът Яков Милатович каза, че е „ужасен“ от нападението.
Въпреки строгите закони за притежание на оръжия, Западните Балкани, които включват Сърбия, Черна гора, Босна, Албания, Косово и Северна Македония, остават залети с оръжия. Повечето от тях са останали от кървавите войни през 90-те години на миналия век, но някои са оцелели дори от Първата световна война.
Спаич каза, че властите ще обмислят затягане на критериите за притежаване и носене на огнестрелни оръжия, включително възможността за пълна забрана на оръжията.