Много хора безопасно затоплят сготвена храна, без да знаят, че някои продукти не могат да се претоплят.
Изследователи на храните от Two Wombats споделиха списък с 10 храни, които не трябва да се претоплят на следващия ден.
Глупости. Остатъците се консумират най-добре студени или добавени към студени ястия като салати. Претоплянето на сварени яйца крие потенциален риск от хранително отравяне.
Гъби. Те се развалят бързо, така че можете да получите стомашно разстройство.
Картофи. Това изисква подходящи техники за претопляне, за да се избегнат потенциални рискове за здравето. Сварените картофи трябва да се съхраняват само в хладилник и не трябва да се претоплят при условия с ниско съдържание на кислород, като например фолио.
Ориз. Претоплянето на такава храна може да доведе до растеж на бактерии и да причини повръщане, диария и общо лошо храносмилане. Ястията с ориз се консумират веднага след готвене.
Морска храна. Експертите съветват да ядете всички морски дарове наведнъж. Ако има остатъци, не трябва да се оставят на стайна температура повече от два часа, а след това е по-добре да не се претоплят, а да се използват в студени ястия.
Масло. Някои масла, включително масло от авокадо, орех и гроздови семки, могат да гранясват при повторно нагряване.
Бебешка храна и кърма. Претоплянето не е желателно – това минимизира съдържанието на хранителни вещества, а също така увеличава риска от евентуално отравяне.
Ряпа. Високото съдържание на вода може да доведе до превръщането на нитратите в потенциално вредни химикали при повторно нагряване. За оптимална безопасност експертите препоръчват да се консумира варена ряпа в деня на приготвяне.
Спанак. Процесът на нагряване може да превърне нитратите в нитрити, което е свързано с потенциални здравословни проблеми. Остатъците от спанак се консумират най-добре студени.
Цвекло. По-добре е да не загрявате ястия, съдържащи цвекло. Вместо това ги съхранявайте и консумирайте студени. Претоплянето също може да развали текстурата и вкуса на зеленчука.