„Каква е цената?“, „Колко е?“ – подобни коментари са нещо обичайно под рекламни публикации в Instagram. Това откровено дразни много украинци, защото трябва да питат за цената.
Защо марките крият цената на стоките, разказа Елена Шепел , експерт и лектор по корпоративни и лични финанси .
44% от потребителите на Instagram правят седмични покупки в тази социална мрежа, а 61% я използват за търсене на нови продукти и услуги.
Защо продавачите не посочват цената
„В повечето случаи продавачите преследват две цели“, казва Елена Шепел, „Първата е органичната реклама на продукта. Всеки път, когато някой от потребителите напише коментар под публикация, алгоритмите на социалната мрежа го възприемат като активно взаимодействие. След като решите, че съдържанието е интересно, социалната мрежа показва публикацията на по-голям брой хора. Всеки въпрос, който задавате в коментарите, помага за увеличаване на обхвата, така че тази тактика е особено обичана от нови компании, които се нуждаят от популяризиране. Втората цел е да се обясни на купувача за какво плаща. Първо, човекът пише коментар под публикацията, а след това консултантът му пише за уникалността на продукта. хора, които никога не биха купили продукта чрез него на висока цена, под влиянието на мениджъра те могат да го направят.“
Още няколко причини
Продавачите може да имат други причини да не посочват цената на продукта. Някой крие цената от конкурентите, за да не започнат дъмпинг (продажба на стоки на съзнателно ниска цена). Някой го е страх от данъчното, защото не е регистрирано като ЕТ. Също така някои продавачи признават, че преди да назоват цената в отговор на въпрос, те изучават страницата на купувача в Instagram, за да определят нивото на неговата платежоспособност. Колкото по-луксозни са снимките на страницата, толкова по-висока цена ще получи купувачът. А цената на продукта може да се променя всеки ден в зависимост от обменния курс, цената на услугите на доставчика и други икономически фактори. Ето защо не е озвучено в публикацията.
Минуси на стратегията
Бизнесите, които не посочват цена в Instagram, рискуват да загубят клиенти, тъй като повечето хора не одобряват подобна практика. Нещо повече: прави ги предпазливи. „Когато хората видят продукт, но не виждат цената му, те си мислят, че марката крие нещо“, казва Елена Шепел, „Или смятат, че цената е твърде висока. Понякога хората смятат, че продуктът е по-скъп от него реалната цена, клиентите решават, че палтото или чантата не са им достъпни. Не им е удобно да питат управителя за цената, защото не искат да обяснят, че не могат да купят продукта само заради цената му. “
Цифрови отпечатъци и енергиен спад
Някои купувачи не обичат да оставят дигитален отпечатък в интернет. Страниците на марката в Instagram винаги са следвани от конкуренти. Веднага щом зададете въпрос, ще накарате няколко марки да ви последват, те ще започнат да харесват публикациите ви и по-късно ще предложат своите продукти. Това се случва, защото ви възприемат като потенциален клиент, тяхната целева аудитория. За да се предпазите от вълната от спам, по-добре е да правите без въпроси.
„Има и известен брой купувачи, които изобщо не харесват директните съобщения“, продължава Йелена Шепел, „Хората не искат да си губят времето и усилията. Особено сега, когато повечето са в енергиен спад и са ненужни. контактът с непознат изисква много усилия, това спира купувача да напише нещо в коментарите.“