След дълги години на колебания и опити за ревитализация, Microsoft най-накрая взе решение да затвори страницата на Skype през май. Тази новина, макар и очаквана от мнозина, поставя край на една ера в дигиталната комуникация. Със сигурност мнозина от нас са използвали Skype в даден етап от живота си. Но защо се стигна дотук и какво означава това за потребителите?
От славни времена до финал
Skype, стартирал през 2003 г., бързо се превърна в синоним на безплатни видеоразговори и съобщения. Придобиването му от Microsoft през 2011 г. породи надежди за нова златна ера, но вместо това наблюдавахме поредица от противоречиви решения и неуспешни опити за интеграция, пишат колегите от диджитал.бг.
Експериментът с Windows 10, който продължи едва девет месеца, е само един от многото примери за трудностите, пред които се изправи платформата. Същевременно конкуренцията в лицето на FaceTime и множеството комуникационни услуги на Google, както и провалът на собствената мобилна платформа на Microsoft, допълнително усложниха ситуацията.
Microsoft Teams – Новият лидер в комуникацията
Въпреки опитите за съживяване на Skype, Microsoft постепенно насочи усилията си към Teams – платформа, създадена на базата на Skype, но с фокус върху съвместната работа и интеграцията с други продукти на компанията.
С пускането на Windows 11, Teams получи привилегирован статут, подобно на интеграцията на Skype в Windows 10. Този път обаче, вместо Skype, потребителите получиха безплатна, лична версия на Teams, което беше ясен знак за бъдещата посока.
С предстоящото закриване на Skype, потребителите ще бъдат насочени към Teams. Макар че промяната може да предизвика носталгия у някои, Teams предлага разширени възможности за комуникация и съвместна работа, които отговарят на съвременните нужди. Съобщението в последната версия на Skype за Windows е ясен знак, че преходът е неизбежен.