Вероятно всеки знае, че можете да се изтощите с диети за дълго време, а след това да се счупите за миг и бързо да напълнеете. Какво да направите, ако всички опити да станете по-слаби завършват с нов скок напред на кантара?
Диетолозите и психолозите са сигурни: има изход. И лежи не през стомаха, а през… главата.
Когато решавате проблема как да отслабнете без диета, е важно да се настроите за правилната вълна на отслабване. Не забравяйте, че тези досадни килограми, които развалят фигурата ви, сте и вие, а не някакъв враг, който трябва да бъде сплашен, продължавайки да се страхува, че ще се върне отново.
Типични грешки и празни надежди
Нискокалорично хранене, редовни упражнения, безкраен контрол, но… Килограмите, които се свалиха толкова лесно в самото начало на процеса, стават все по-тежки всеки ден, а настроението ви пада. За пореден път абонаментът за фитнес завършва на дъното на чантата, а тези вредни, но верни помощници на всички тъжни момичета – бързите въглехидрати – се връщат в менюто.
Този процес е добре познат не само на всички, които безкрайно отслабват, но и на специалистите по правилно хранене. Има няколко грешки в това поведение. Докато не премахнете тези грешки, няма да намерите отговор на въпроса как бързо да отслабнете без диета у дома.
Грешка 1. Надявам се на бързи резултати
Когато възнамерява да отслабне, човек подсъзнателно очаква, че излишните килограми ще изчезнат бързо и без следа. Но отслабването не е игра на късмет с печалби, а по-скоро натрупване на семеен капитал: ако се борави правилно, ще продължи дълго време, но също така ще трябва да работите много.
Грешка 2. Изчисляване на постоянен индикатор
След като решихме да отслабнем без диета у дома, първото нещо, което обикновено правим, е рязко да намалим диетата си. Това е грешка. Всяка промяна в хранителния план, насочена към „намаляване на храната“, има впечатляващ първи ефект, елиминирайки приблизително 10% от наднорменото тегло. Течността напуска тъканите, червата се почистват, протеините се отстраняват, което води до загуба на мускулна маса, но има малък ефект върху „отлаганията“ на мазнини. Те ще се стопят по-късно, но това ще стане бавно и само при условие на постоянно правилно хранене.
Тялото ни е свикнало да съхранява за бъдеща употреба. Често, след като дойде на себе си след първата загуба на тегло и особено ако диетата не е балансирана, тялото започва да спасява клетките, които са застрашени от глад и преобразува не само оскъдния прием отвън, но и собствените си протеинови резерви в мазнини.
Грешка 3. Непрекъснат контрол на теглото
Хипнотизирането на кантара след всяко хранене или тренировка е стандартна дейност за всеки, който търси отговор как да отслабне бързо без диета. Радостта от двеста „изгубени” грама и драмата от стоте натрупани в интензитет страсти са достойни за гръцка трагедия. Честото претегляне обаче дава фалшиво чувство за контрол и не помага да се представи реалната картина.
Часът от деня, в който се претегляте, и дори позицията на везните на пода също играят роля. Разбира се, трябва да се претеглите. Но да се претегляте повече от веднъж седмично няма смисъл, независимо дали искате да отслабнете бързо или просто да наблюдавате състоянието на тялото си.
Грешка 4: Липса на цел
Често мислим как да отслабнем без диети, но почти никога защо ни е необходимо. Всяка история за отслабване има цел: да стане красива за новогодишното корпоративно парти, да се побере отново в сватбена рокля, да се покаже на плажа на почивка … Това обаче са задачи, предназначени за краткосрочен план, определен точка във времето. Това, което ще се случи след това, е като в мъгла. И това е фундаментален момент. Когато си поставяте за цел да отслабнете без диети или с диети, психолозите препоръчват да не се ограничавате до нито една тема или събитие.
Трябва да си представите промяна в живота във всеки детайл, смела и радикална. Ще отслабна и ще изглеждам напълно различно, завинаги. Ще стана по-уверена в себе си и следователно по-успешна, ще си намеря по-добра работа, ще вдъхновя мъж за връзката, за която винаги съм мечтала, напълно ще се променя и ще започна да живея в хармония със себе си. Точно така трябва да формулирате желанието си да отслабнете – не като край на страданието, а като „входна врата“ към нов живот.
Не за да станете по-тънки за някакво събитие, а за да промените отношението си към наднорменото тегло и да се научите да се храните правилно – това е единственият начин да отслабнете без диета.
Вярата във възможностите на вашето тяло и умението да преговаряте с него и да го разбирате ще ви помогне.
Лесен, но ефективен трик – започнете да броите калориите, които приемате на ден. Изчислихте ли? Сега нека направим „черно счетоводство“ и създадем дефицит, който е почти невидим на общия фон, но все пак съществува. Извадете 500 калории от дневния резултат, но не веднага, а постепенно, в продължение на една и половина до две седмици.
Не се страхувайте от глада – като постепенно намалявате дневния прием на калории, ще ви бъде много по-лесно да се приспособите, отколкото когато започвате каквато и да е диета. Първата жертва трябва да бъдат бързите въглехидрати – елиминирайте от диетата си всички печени продукти, бърза храна и всичко, което се счита за тежка храна.
Тайната е, че тези храни предизвикват рязък скок в нивата на кръвната захар, което от своя страна води до освобождаване на инсулин и ново чувство на глад.
Ще ви отнеме 3-5 дни (плюс умствено обучение), за да излезете от този порочен кръг, в който гладът ви възнаграждава с много празни калории, които причиняват още повече глад. Използвайте това време, за да въведете в диетата си храни, богати на фибри: фибрите се преработват дълго време, предпазват ви от гладуване и осигуряват добро прочистване на червата. Здравата храносмилателна система е необходима за правилното асимилиране на храната и освобождаване от излишната храна.
Преминете към дробна система на хранене – 5-7 хранения на ден на малки порции. Избягвайте скритите сандвичи между закуската и обяда.
Има добра новина – ако планирате да отслабнете без диета, можете да си затворите очите за известното правило „не яжте след шест“. Изненадващо, с нормална дробна балансирана диета, това носи повече вреда, отколкото полза. Повечето диетолози препоръчват лека вечеря 2-3 часа преди срещата с възглавницата: това ще подобри съня и ще попречи на тялото да реши, че гладува и следователно трябва спешно да складира мазнини.
Споменаването на водата в разговорите за правилното хранене остана ли в зъбите ви? Няма спасение от това: чистата вода е най-важният компонент в отговора на въпроса как да отслабнете. Наистина ли пиете достатъчно? За съжаление много от нас пият на пристъпи и не достигат нормата. Две-три чаши вода, изпити наведнъж, няма да компенсират нуждите на организма, но ще гарантират подуване и пълен пикочен мехур. Трябва да пиете вода през целия ден, но малко по малко. Ако влиза в тялото постоянно, но на малки порции, е полезно, а ако просто се напомпвате с вода, тя ще излезе толкова лесно, колкото е влязла.
Отговорете на въпроса: колко често спортувате и какви физически дейности присъстват в живота ви? За да не измъчвате тялото с диети, трябва преди всичко да работите физически върху излишните килограми. Няма време за фитнес залата – помпайте корема си пред телевизора у дома, ходете пеша, изкачвайте се по стълбите, заобикаляйки асансьора.
Научете се да слушате тялото си. Ако искате да ядете, яжте, но не преяждайте. Ако смятате, че можете да прекарате деня, като се ограничите в храната, направете ден на гладно на ябълки, диня, елда, кефир и др.
Опитайте се да ядете на малки порции от малки чинии, като използвате малки прибори. Учените казват, че по този начин се насищате психологически, тъй като мозъкът ви възприема такава порция като нормална. Много хора препоръчват да се яде от тъмни ястия, особено синьо – това е най-„неапетитното“. Акомпаниментът също е важен за храната: класическа музика и джаз импровизации ще ни помогнат да ядем по-малко и да се наслаждаваме повече на храната. Успех с този процес!