Времето тази пролет като че полудя. Тъкмо решихме, че лятото е дошло през март, плажовете започнаха да се пълнят с варненци и бургазлии и… снегът ни изненада през април.
Дали такива резки промени са обичайни, какви са прогнозите и могат ли да бъдат точни – по темата говори синоптикът Анастасия Стойчева, която е шеф на „Прогнози и информационно обслужване“ в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
„Студ може да нахлува у нас до 15 май“, уточни тя.
„Отиваме към повишение на температурите“ – обеща Стойчева и допълни: „След рязкото застудяване в нашата страна, бавно и полека, особено в края на тази седмица и началото на следващата, температурите отново ще достигнат около и над 20 градуса.
Към средата на следващата седмица, отново се очаква повишаване вероятността за валежи, но температурите ще са високи.
По Великден това е обичайно за нашата страна“.
Ето какво каза тя в интервю за „Труд“:
– Г-жо Стойчева, нормално ли е от плюс 30 температурата рязко да падне под нулата?
– Това не е нормално и не е всяка година, ако това разбирате под думата нормално, но не е необичайно. Също така не всяка година през март имаме плюс 30 градуса.
В България има по-динамични пролетни години, подобни на тази, при които при различни циркулационни условия се реализират обстановки с високи температури, а това обикновено е в предната част на средиземноморски циклони, когато към нашата страна се пренася топъл въздух от Африка. Често това е придружено и с пренасяне на пустинен прах.
Това са типични обстановки за България. Тогава температурите могат да достигат до 34 градуса.
В същото време при студено нахлуване в тила на такива средиземноморски циклони, към Балканите и нашата страна се спуска арктичен въздух. Прекосявайки континента от полярните ширини чак до Балканския полуостров, той се трансформира, но носи характеристиките на една много студена въздушна маса, на северните ширини.
И тогава при нас, след стихване на вятъра след преминаването на студен фронт, температурите се понижават до минус 8 , минус 3 градуса. Така че през април имаме такива големи изявени амплитуди на температурите.
На практика до 15 май в нашата страна климатично са възможни студени нахлувания и след това слани. Ако се отворят архивите могат да се намерят години с ниски температури, с високи температури, със значителни валежи или със сухо време.
Тоест разнообразието в това, което можем да видим през тия 130 г. наблюдения в нашата страна през Метеорологичната служба, е съвсем лесно да се установи