До 2033 г. глобалният пазар на изкуствен интелект се очаква да достигне 4,8 трилиона долара, съобщава в официално съобщение до медиите ООН.
В документа се предупреждава, че „ИИ може да засегне 40% от работните места в света, предлагайки повишаване на производителността, но и пораждайки опасения за автоматизация и изместване на работни места“.
Предвижда се пазарът на изкуствен интелект да достигне 4,8 трилиона долара – приблизително размера на икономиката на Германия, но ползите от него остават силно концентрирани.
Засегнати са до 40% от работните места в световен мащаб, което изисква проактивни трудови политики
По-малко от една трета от развиващите се страни имат стратегии за AI. В момента 118 държави нямат представителство в управлението на ИИ, което ограничава глобалното приобщаване
Изкуственият интелект (AI) трансформира икономиките, създавайки възможности, но също така създава рискове от по-голямо неравенство. Докладът за технологиите и иновациите на ООН за търговия и развитие (UNCTAD) за 2025 г. предупреждава, че макар изкуственият интелект да може да бъде мощен инструмент за напредък, той не е приобщаващ. Държавите трябва да действат сега – чрез инвестиране в цифрова инфраструктура, изграждане на способности и укрепване на управлението на ИИ – за да използват потенциала на ИИ за устойчиво развитие.
Генералният секретар на UNCTAD Ребека Гринспан подчерта колко е важно да се гарантира, че хората са в центъра на развитието на ИИ, призовавайки за по-силно международно сътрудничество за „изместване на фокуса от технологиите към хората, позволявайки на страните да създават съвместно глобална рамка за изкуствен интелект“.
Достъпът до AI инфраструктура и експертиза обаче остава концентриран в няколко икономики. Само 100 фирми, главно в САЩ и Китай, представляват 40% от глобалните корпоративни разходи за научноизследователска и развойна дейност. Водещите технологични гиганти, като Apple, Nvidia и Microsoft, имат пазарна стойност от около 3 трилиона долара, приблизително колкото е брутния вътрешен продукт на целия африкански континент. Доминирането на пазара, както на национално, така и на корпоративно ниво, може да разшири технологичните различия, оставяйки много развиващи се нации в риск да пропуснат ползите от него.
Изкуственият интелект трансформира икономиките и създава огромни възможности, но технологията също така може да задълбочи съществуващите неравенства, предупреди в нов доклад агенцията на ООН за търговия и развитие.
Докато предишните технологични вълни засягаха предимно работни места с физически труд, секторите с интензивно използване на знания са най-застрашени от въздействието на ИИ.
По-конкретно, в документа се предупреждава, че „ИИ може да засегне 40% от работните места в света, предлагайки повишаване на производителността, но и пораждайки опасения за автоматизация и изместване на работни места“.
Докато предишните технологични вълни засягаха предимно работни места с физически труд, секторите с интензивно използване на знания са най-застрашени от въздействието на ИИ.
„Историята е показала, че макар технологичният напредък да стимулира икономическия растеж, той сам по себе си не осигурява справедливо разпределение на доходите и не насърчава приобщаващото човешко развитие“, предупреждава ръководителят на агенцията Ребека Грийнспан.