Съветът за електронни медии (СЕМ) ще предприеме административно-наказателно действие спрямо кулинарното риалити „Hell’s Kitchen“ с водещ шеф Виктор Ангелов. Това стана ясно по време на заседанието на регулатора днес, 20 март. Глобата за предаването ще бъде наложена, тъй като е констатирано „засягане на човешко достойнство“, каза Зорница Гюрова от СЕМ. От регулатора съобщиха, че са получили няколко жалби срещу кулинарния формат.
„Зрител, например, изразява недоволство от поведението на шеф Ангелов в сцените, в които той замерва участниците с храна, изхвърля храна по пода“, обясни Гюрова. В друг сигнал до СЕМ зрител изразява възмущението си от рекламно видео за предаването, в което се показва как шеф Ангелов е ядосан и изсипва купа със зелен сос върху главата на един от участниците, като го кара да повтаря „Аз съм Хълк“. „Отношението на шеф Ангелов към участниците често е извън добрия тон. Хвърля чинии, тави, тигани, повишава тон, дори изпуска нецензурни думи“, каза Зорница Гюрова.
А глоби за другите предавания?
На днешното заседание стана ясно, че СЕМ е осъществил сериозен мониторинг на най-гледаните риалити предвания в българския ефир в момента. Освен „Hell’s Kitchen“ от съвета са наблюдавали още „Ергенът“, „Бригада нов дом“, „Живот на кантар“, „Като две капки вода“ и „Един за друг“.
От дирекция „Мониторинг и анализи“ заявиха, че са получени сигнали за две от предаванията – „Hell’s Kitchen“ и „Ергенът“. „Изразява се възмущение, че един от ергените се хвали колко жени е имал и с това, че се е ползвал с внимание на десетки други, които искат едва ли не да влязат в харема му“, разказа Гюрова, но допълни, че до момента не са отчетени нарушения на Закона за радиото и телевизията (ЗРТ).
Габриела Наплатанова заяви, че цитираната реплика на един от ергените не е предизвикала реакция в участничките в шоуто, но е била обсъждана в друго предаване на bTV, където е била сериозно критикувана. Наплатанова отбеляза още, че предаванията „Бригада нов дом“ и благотворителното издание на „Като две капки вода“ са се отличили като „силни социални проекти“.
Трябва ли да спазваме световните тенденции?
„Разбира се, че това е световна тенденция, разбира се, че нашите търговски телевизии няма как да избегнат тези формати, но лично моето мнение е, че те имат много малко общо с реалния обществен интерес, защото световна тенденция е също така, за съжаление, обществата и публиките, увлечени по тези формати, да показват едно все по-спадащо интелектуално ниво“, каза Къдринка Къдринова – член на СЕМ.
„Високото качество и атрактивността по никакъв начин не си противоречат. Убедена съм, че може да се създава висок културен продукт, който да отговаря на обществения интерес и потребности и в същото време да бъде атрактивен. Някои от тези формати, за които чухме в доклада, отговарят точно на тази добра комбинация“, каза Пролет Велкова, цитирана от БТА.