Кефирът е достъпна противовъзпалителна напитка, която е полезна за стомаха и подобрява съня. Пиенето на напитката след обяд има много ползи за здравето.
Подобрява храносмилането
Кефирът е ферментирала пробиотична млечна напитка, подобна на киселото мляко, която съдържа живи бактерии, които помагат на вашия микробиом. Има версии без лактоза.
На писателката Ани Моралес беше препоръчано да пие кефир след обяд, за да облекчи храносмилането преди лягане. Тя каза, че това се е оказало една от нейните „най-добри препоръки“.
Можете да опитате да си направите кефир у дома и да го използвате като част от закуска, десерт или сос.
Кефирът също е източник на фибри, може да помогне за облекчаване на запек и помага за подобряване на имунната система в борбата с вируси и вредни бактерии. Продуктът се свързва и с понижаване нивата на холестерола.
Помага да отслабнете
Други предимства включват, че насърчава силна костна тъкан и може да ви помогне да отслабнете. Въпреки това, тези, които броят калориите си, може да открият, че кефирът е сравнително висококалоричен, приблизително 168 калории за всяка порция от 240 ml.
Проучването установи, че кефирът има „значителна антитуморна активност“ срещу няколко вида ракови клетки.
Д-р Тим Спектър нарече кефира „пробиотик“, като насърчи хората да го консумират като част от закуската си. Той също така обясни, че редовната консумация на ферментирали храни, като кефир, е свързана с благоприятни ефекти върху микробиома на червата, увеличавайки относителното изобилие от „добри“ бактерии.
Други ферментирали храни, които можете да опитате, включват кисело зеле, кимчи, комбуча и хляб с квас. Някои сирена също са ферментирали, като бри.
Кой не трябва да пие кефир?
Кефир не трябва да се пие, ако имате дисбиоза, чернодробно заболяване или алергични заболявания. Също така хората с повишена киселинност на стомаха и дванадесетопръстника не трябва да консумират кефир.
Не се препоръчва употребата на кефир за малки деца под 6 години, тъй като може да раздразни лигавицата.