При избора на тор за чушки много летни жители предпочитат комплексни решения. И не е ли възможно да се направи хранене от съставки, които са под ръка?
Има няколко варианта за торене, които всеки летен жител може да направи, каза експертът на онлайн изданието BelNovosti, агрономът, ландшафтен дизайнер Анастасия Коврижнa.
От какъв вид хранене се нуждае пиперът?
Чушките се нуждаят от различни хранителни вещества за пълен растеж и развитие.
Азотът подпомага растежа на зелената маса, фосфорът подпомага развитието на корените и цъфтежа, а калият подобрява общото състояние на растенията и повишава устойчивостта им към болести. Липсата или излишъкът на някой от тези елементи може да повлияе неблагоприятно на добива.
Основата е компост
Компостът е един от най-добрите източници на органична материя за подхранване на пипера. Обогатява почвата с необходимите микро и макроелементи, подобрява нейната структура и водопропускливост.
За приготвянето на компост можете да използвате кухненски отпадъци (обелки от зеленчуци и плодове, черупки от яйца), градински отпадъци (трева, листа), както и оборски тор и изгнила слама.
Метод за приготвяне на компост:
1) трябва да смесите всички отпадъци и да добавите малко пръст;
2) поставете всичко в компостна яма или компостер;
3) разбърквайте ямата редовно. Това ще ускори процеса на разлагане. Също така е необходимо да се поддържа високо ниво на влажност през цялото време.
Компостът може да се приготви за 6-12 месеца, но времето може да варира. Дори е трудно да си представим по-универсално и ефективно хранене в момента.
Запарка от коприва
Копривата е отличен източник на азот, който е необходим за растежа на чушките. Запарка от коприва може лесно да се приготви у дома.
Достатъчно е да го сглобите, нарежете на малки парченца, поставете в съд и залейте с вода в съотношение 1 към 10. Времето за запарване е 2 седмици. Такова решение може да се използва като напояване.
Дървесна пепел
Дървесната пепел е достъпен източник на калий и фосфор, който също помага за неутрализиране на киселинността на почвата. Нуждаете се от пепел след изгаряне на дърва или растителни остатъци, като избягвате пепел от химически обработени материали.
За приложение е достатъчно да разглобите пепелта около растенията или да я добавите към почвата при засаждане. Можете също така да приготвите разтвор: 1 чаша пепел на 10 литра вода, настоявайте за 2-3 дни и поливайте растенията.