Орехите са известни със своите различни ползи за здравето, като предотвратяване на сърдечни заболявания и инсулт и подобряване на храносмилането. Могат ли диабетиците да ядат орехи? Всъщност хората с диабет, които ядат орехи, могат да контролират добре кръвната захар, както и да предотвратят опасни усложнения, които могат да възникнат.
1. Може ли диабетиците да ядат орехи?
Ново проучване заключава, че яденето на орехи може значително да намали риска от диабет тип 2. Съответно хората с диабет, които ядат орехи, могат да намалят нивата на инсулин на гладно, като ефективно предотвратяват хипергликемията.
Освен това количеството полезни за сърцето мононенаситени и полиненаситени мазнини в орехите помага за намаляване на нивото на лошия холестерол LDL и в същото време повишава нивото на добрия холестерол HDL, като по този начин предотвратява натрупването на плаки в артериите.
Освен това орехите могат да насърчат усещането за ситост, да предотвратят апетита и ефективно да поддържат загубата на тегло, избягвайки развитието на затлъстяване – един от най-важните и водещи фактори, причиняващи рак и диабет.
Орехите съдържат алфа-липоева киселина (ALA), която помага за ефективно намаляване на възпалението. Възпалението е състояние, което е тясно свързано с развитието на диабет, както и с други заболявания като сърдечни заболявания и болестта на Алцхаймер.
Други ядки полезни за хора с диабет
Хората с диабет тип 2, които ядат пет порции ядки седмично, са имали 20% по-нисък риск от сърдечни заболявания, отколкото тези, които ядат по-малко от една порция на месец.
Не всички ядки обаче имат еднакъв ефект. Проучванията показват, че дървесните ядки изглежда предлагат повече ползи за здравето на сърцето, както и подпомагат лечението на диабет, отколкото ядките, растящи в земята. Ядките растат по дърветата, включително бадеми, орехи, кашу, шамфъстък, пекан, лешници и кедрови ядки.
В допълнение към орехите, тук са най-добрите ядки за хора с диабет, включително:
Бадеми
Според ново проучване, бадемите помагат за контролиране на нивата на глюкозата и намаляват риска от сърдечни заболявания при пациенти с диабет тип 2. Бадемите също са добър източник на фибри, които ви помагат да се чувствате сити за по-дълго, поддържат нивата на кръвната захар по-стабилни и са полезни за храносмилателната система, пишат от актуално.ком.
Около 3 супени лъжици бадеми осигуряват до 80 mg магнезий, което е полезно за хора с диабет, които имат дефицит на този минерал. Увеличаването на приема на магнезий също допринася за здрави кости, регулиране на нивата на кръвното налягане, контрол на кръвната захар и функцията на нервите и мускулите.