Изследване, проведено от докторант във факултета по психология към университета в Торонто Илейн Хоан и професор Джефри Макдоналд показва, че жените се адаптират по-лесно към самотата, в сравнение с мъжете. Изводът е направен след телефонна анкета сред 6 хил. души, съобщи „Гласная“. Изследването е обхванало такива аспекти, като удовлетвореност от живота и отношенията, сексуална удовлетвореност и потребност в партньорство.
Самота
За целите на проучването за „самота“ се е считало липсата на романтични отношения към момента на провеждането на анкетата. „Основните изводи са достатъчно ясни. Те се заключават в това, че самотните жени са по-щастливи от самотните мъже“, коментира проф. Макдоналд пред The Star.
Мъжете повече се страхуват от самотата и тя се отразява отрицателно на състоянието им – особено при младите мъже. Според учените тези разлики са свързани със социалните стереотипи и психическата устойчивост. Жените по-често установяват социални връзки и намират удовлетворение в кариерата или хобито, докато мъжете повече зависят от отношенията, които са свързани с тяхната самореализация и статусът им в обществото.
Освен това на мъжете им е по-трудно да установят здрави социални връзки извън романтичните отношения, уточнява Илей Хоан: „Мъжете са по-ориентирани към приятелства, основани на обща дейност, напр. – да пият бира заедно или да играят игри, за разлика от телефонните разговори или чатове, в които наистина се водят съдържателни и лични разговори.“
Гендерни роли
Важна роля имат и гендерните роли. На жените, от които се очаква поддържане на домакинството, грижа за партньора и децата, им е по-лесно да живеят без романтични отношения. Учените не са привели преки примери, обясняващи по-голямата удовлетвореност от самотата за жените, но предполагат, че обяснението е в това, че хетеронормативните романтични отношения са по-изгодни за мъжете, пишат от актуално.ком.
„От съществуващи изследвания е известно, че в хетеронормативните отношения жените обикновено се натоварват с повече отговорности – работата по дома и емоционален труд. Освен това тяхното сексуално удоволствие често отива на втори план и може да пострада заради неравномерното разпределение на задълженията.“, коментират още изследователите.