От 1 юли пенсиите ще се осъвременят с 8,6% по швейцарското правило. Минималната ще е 630,50 лв., а средната се очаква да достигне до 975 лв. Таванът обаче ще остане 3400 лв. Минималното обезщетение за безработица на ден ще е пак 18 лв., а максималното – 107,14 лв. Без промяна ще е и втората година от майчинството, което ще остане 780 лв.
Това предвижда проектобюжетът на Държавното обществено осигуряване, който бе гласуван за по-малко от час на второ четене в комисията по бюджет и финанси в парламента.
От 1 април пък ще се вдигне максималният осигурителен доход от 3750 на 4130 лв. От същата дата минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се пък става 1077 лв.
Не бе прието нито едно предложение на опозицията. „Възраждане“ поиска великденска добавка по 100 лв. за най-бедните възрастни с пенсии до 638 лв., колкото е линията на бедност сега. А майчинството през втората година вместо 780 лв. да стане 1100 лв, пишат колегите от 24часа.бг.
Пенсионерите да получат великденски добавки, ще настоява социалният министър Борислав Гуцанов. Правителството ще потърси варианти, по които да ги отпусне. Но това, както и размерът на сумите зависи от събираемостта в бюджета, уточни той.
Хората имат нужда от това нещо. Ще има диалог между политическите партии, аз ще го инициирам, обяви Гуцанов. Няма как обаче парите да бъдат осигурени с внасяне на промени между двете четения на държавния бюджет, обясни министърът.
Миналата година добавка от 100 лв. получиха пенсионерите под линията на бедност (тогава тя бе 526 лв.). По това време отново бюджетът се бавеше и бонусите бяха приети точно с промени между двете четения. Първоначално от ГЕРБ и ДПС предлагаха по 75 лв. за най-бедните пенсионери, от БСП поискаха по 100 лв. за тях и по 50 лв. за всички останали, а “Възраждане” – по 100 лева за всички възрастни хора.
С решение на МС пък през декември се отпусна коледна добавка отново от 100 лева за най-бедните пенсионери, или 330-340 хил. души, за което бяха осигурени 33 млн. лв.
Хората на Доган искаха по-нисък минимален осигурителен доход за тютюнопроизводителите и земеделските стопани. Предложението им той да остане 933 лв., не 1077 лв. не мина. Подкрепа не получи и друго тяхно предложение – е хората, които събират диворастящи гъби и плодове, да не внасят осигуровки.
Предложението на ДБ максималният осигурителен доход да остане 3750 лв. вместо предвидения 4130 лв. също не мина. Не бе подкрепено и държавните служители поетапно да започнат да си плащат осигуровките сами. Те предлагат вноските на чиновниците да се изравнят с тези на обикновените граждани през 2030 г. и дотогава те ще нарастват плавно с по 7% на година.
От „Продължаваме промяната“ пък предложиха болничният да се плаща от шефа само в първия работен ден. Сега той плаща първите два, а после се поема от НОИ. не мина и друго тяхно предложение, ако майките се върнат на работа, да получават 100% от обезщетението за втората година. Искаха и максималното обезщетение за безработица да се вдигне от 107,14 на 117,85 лв.