Всички знаем какво означава „по часовниковата стрелка“ и „обратно на часовниковата стрелка“. Но защо стрелките на часовника се движат по този начин?
Всъщност ходът на стрелите е свързан – ни повече, ни по-малко – със структурата на Слънчевата система. Просто така се случва, че ежедневното въртене на Земята се извършва отляво надясно, когато се гледа отгоре на Южния полюс. Ако погледнете на север, тогава всичко ще бъде обратното – от дясно на ляво.
Това влияе върху начина, по който се движат сенките на обектите на повърхността на нашата планета, докато Слънцето се движи по небето от изток на запад. В Северното полукълбо сенките се движат по посока на часовниковата стрелка, в Южното полукълбо се движат обратно на часовниковата стрелка.
Първите слънчеви часовници се използват най-малко от 1500 г. пр.н.е. д. Те са описани в древноегипетски и месопотамски астрономически текстове. Това бяха плочи с маркировки и вертикална пръчка, която хвърляше сянка. Нарича се с древногръцката дума „гномон“ – „указател“. Принципът на действие на часовника е прост: Слънцето се движи по небето, сянката от пръчката се движи като часова стрелка – отляво надясно. И показва времето.
През 13 век в Европа са изобретени механични часовници , работещи с помощта на тежести и противотежест с коректор под формата на махало. На техните циферблати, разположени вертикално, стрелките също се движеха отляво надясно. Защото всички вече са свикнали.
Преди механичните часовници да се разпространят по света, вместо „по посока на часовниковата стрелка“ и „обратно на часовниковата стрелка“ те казваха „със слънцето, сол“ и „срещу слънцето, сол, против сол“. На английски имаше думи със същото значение – „sunwise“ и „deasil“.
В европейската цивилизация е прието да се пише отляво надясно. Но има часовници, чиито стрелки вървят наобратно. Това не е случайно: ивритът се пише отдясно наляво. Между другото, часовникът на кулата на Старата нова синагога в Прага работи обратно на часовниковата стрелка.
Но ако първият механичен часовник беше изобретен в южното полукълбо, стрелката щеше да се движи в обратната посока.
На слънчевите часовници в южното полукълбо, където нашето Слънце се движи в обратна посока по небето, сянката на гномона се движи обратно на часовниковата стрелка. И ако живеехме в свят с алтернативна история, където първите механични часовници са били изобретени там, тогава посоката на стрелките на нашите циферблати щеше да е обратната.