Заключващи дрегери в ученическите автобуси предлага вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов. При откриване на алкохол в теста на шофьора устройството блокира двигателя.
Във вторник вицепремиерът обяви тази мярка като една от 36-те мерки за безопасност, а днес развива темата в профила си във фейсбук.
Според него тези устройства вече са масово навлезли в много държави по света и показват висока ефективност.
Караджов обяснява и какво е това заключващ дрегер. Той се състои от два компонента: уред за измерване на алкохола в дъха и контролиращо устройство. Действа простичко: преди да стартира двигателят, имобилайзерът изисква от шофьора да даде проба. Концентрацията на алкохол в пробата определя дали контролиращото устройство ще освободи двигателя и автомобилът ще може да запали.
Всяка проба се документира и се съхранява в контролиращото устройство. Вградената памет може да побере различен брой теста с детайли като: отказ от даване на изисквана проба, измерена алкохолна концентрация, стартиране и спиране на двигателя, проби с възможни опити за манипулиране на резултата.
При необходимост данните могат да се прехвърлят на персонален компютър и да бъдат допълнително анализирани.
Караджов дава примери къде и при какви случаи е въведено. В САЩ се монтира при осъдени за шофиране след употреба на алкохол шофьори.
В САЩ, Австралия и Нова Зеландия съдиите по закон имат право да наредят задължителна употреба на заключващи дрегери при нарушители.
Много търговски и публични организации доброволно инсталират устройствата, за да избегнат катастрофи.
В ЕС подобни дрегери също широко се използват и са заложени в закона. В Австрия, Белгия, Дания, Финландия, Полша и други държави те се прилагат на доброволна основа – при определени условия нарушителят, заловен след употреба на алкохол, може отново да седне зад волана само ако използва подобен дрегер. Във Франция и Италия заключващият дрегер е задължителен за шофьорите, които са рецидивисти.
Във всички тези държави са предвидени и наказания за манипулация на данните от дрегерите.
Заключващите дрегери вече се използват и в публичния и търговския транспорт. Най-напреднала в тази област е Швеция. От 2006 г. насам всички камиони над 3,5 тона, които се наемат от Шведската пътна администрация за повече от 100 часа на година, трябва задължително да са оборудвани с такива устройства. Дрегери са инсталирани и в публичния транспорт в Стокхолм.
Успехът е толкова голям, че компании като Volvo и Toyota предлагат вече автомобили с вградени заключващи дрегери и над 50% от новите коли са вече с такива устройства. Всички учебни коли за шофьори – също.
В Литва дрегерите се инсталират в училищни автобуси от 2016 г. насам.
Цените на дрегерите варират. На пазара могат да се намерят най-различни марки с всякакви екстри. Някои от тях струват 1500 евро, други 3500 евро. Инсталирането е от 150 до 300 евро.
Човешкото здраве и живот обаче нямат цена, коментира вицепремиера. Позовава се на изследване на ЕК, което показва, че заключващият дрегер е от 40 до 95% по-ефективен от глобите или отнемането на книжката в предотвратяването на рецидивизма в карането след употреба на алкохол.
„Нашата идея е заключващият дрегер да стане задължителен за училищните автобуси. След това, като се видят предимствата и евентуалните проблеми, може да се мисли и за по-широкото му прилагане“, заключва вицепремиерът.