КС е забранил на ЦИК да публикува протоколите от проверените от експертите над 2000 секции
Централната избирателна комисия предлага Конституционния съд да се възложи на общинските администрации да издирят бюлетините от 7 секции, които не са били в чувалите, предоставени на съда, а именно тези празни чували са причина експертите да са написали протоколи с нулеви резултати, въпреки че от видеозаписи е видно, че в тях е гласувано.
Това е предложено в изпратеното в края на седмицата писмо от ЦИК до КС, обяви зам.-шефката на избирателната комисия Росица Матева пред БНР. В петък пък от „Информационно обслужване“ публикуваха своето писмо до ЦИК, в което посочват възможни грешки и неточности в работата на вещите лица, наети от съда по делото за оспорване на резултатите от изборите за 51-ия парламент миналия октомври.
Както „24 часа“ вече писа, от „Информационно обслужване“ дават примери за секции с установени от експертите на съда нулеви резултати за всички партии и коалиции както от хартиените, така и от машинните бюлетини, въпреки че от видеонаблюдението в деня на вота се вижда, че там има пуснати бюлетини.
„Има бюлетини и от машинното гласуване и хартиено гласуване. Тези бюлетини трябва да са предадени от секционните избирателни комисии и на общинските администрации, дори и да е допусната някаква грешка в чувалите, в които са поставени, те трябва да бъдат открити“, каза Матева.
Ако се стигне до търсене на бюлетини и евентуално ново броене от страна на вещите лица, това ще забави преизчисляването на резултатите от изборите, както и окончателното решение на съда, коментираха експерти.
КС дава указания и кои данни да се въведат от 11 секции с двойни експертизи, както за гласове по кандидатски листи, така и за действителни и недействителни гласове. Ще се въвеждат само първите. Тоест, ще въвеждаме 2193 протокола, които са предоставени на Конституционния съд, допълни зам.-шефката на ЦИК.
Съдът казва, че действително са допуснати технически грешки в предоставения технически носител и изпраща нов, данните, от който да се въведат, но и тук ЦИК отново постави въпроси към съда. „Следва ли установените от експертите като действителни да бъдат добавени към действителните гласове за съответната кандидатска листа, посочени в секционния протокол с резултатите от гласуването от 27 октомври“, попита Матева.
Конституционният съд е забранил на ЦИК да се публикуват на страницата на комисията протоколите от експертизите, с които беше поискано преизчисляване на резултатите от парламентарните избори миналия октомври. Забраната важи дотогава, докогато Конституционният съд не се произнесе с влязло в сила съдебно решение по конституционно дело 33 от 2024 година, обясни още Матева.