Детството ни оказва голямо влияние върху живота ни.
Начинът, по който са живели нашите родители и роднини, как са изграждали взаимоотношения, как са решавали проблеми, как са се отнасяли към самото дете – всичко това влияе на нашия по-нататъшен живот.
1. Връзки между мъж и жена: татко и мама, баба и дядо и други значими фигури. Как са изграждали отношения помежду си, как са показвали внимание и любов, как са разрешавали конфликти.
Има голяма вероятност човек да изгражда отношения по същия начин в живота си, да разрешава конфликти по същия начин и т.н.
2. Отношение към работа, кариера. Виждаме как родителите се държат по абсолютно същия начин – ще го повторим.
Например родителите мразеха работата си и постоянно се оплакваха от нея – като възрастен най-вероятно детето също няма да хареса работата.
И обратното е същото, ако родителите правят това, което искат, обичат работата си, тогава детето, когато порасне, ще обича работата си и ще усеща себе си и желанията си.
3. Отношение към парите: ако детето види, че родителите спестяват от всичко, купувайте само най-евтиното и най-лошото – има 2 варианта. Или направете същото, спестете от всичко, задоволявайте се с малко, или обратното, прахосвайте пари и купувайте всичко, което иска, и дори вземете пари назаем.
Или друга ситуация – родителите са предприемачи, знаят как да се възползват от всичко и да правят пари, избират качествени стоки, знаят и обичат да плащат, тогава детето възприема тази картина на света и също знае как да печели пари, да плаща и избере най-доброто за себе си.
4. Отглеждане на деца. Област, в която дори не осъзнаваме, но възприемаме обичайното поведение на родители и деца. Ако родителите знаеха как да подкрепят, хвалят и да се грижат, тогава детето, израствайки, ще се държи по същия начин с другите, особено с децата си.
И ако родителите бият, наказват и унижават детето си, то най-вероятно ще направи същото, без дори да осъзнава, че това причинява много болка на детето.
По правило такива родители казват: „Те ме биеха и аз израснах нормално“. Считайки това за норма. Или напротив, противно на тази нагласа, порасналото дете ходи на психотерапия и развива други програми и модели на поведение.
5. Отношение към здравето. Ако родителите пушат и пият, детето приема това като норма. И няма смисъл да му казвате, че това е лошо – той ще вземе родителя си за пример.
Или общо отношение към здравето, спорта, храненето – ако родителите се опитват да се хранят правилно и да спортуват, тогава това ще стане норма за детето и то ще пренесе това в живота си.
За влиянието на детството можем да говорим много дълго. Важно е да разберем, че всички идваме от детството и съответно се състоим от моделите и стратегиите на родителското поведение.
Добрата новина е, че като сме наясно с тези стратегии, можем да ги променим!