На какви общи признаци и симптоми трябва да обърнете внимание?
В зависимост от минерала или витамина, дефицитът може да се прояви по различни начини. Ето някои примери.
Витамин А: Може да забележите намалено нощно виждане или суха коса и кожа.
Витамин B1: Дефицитът на B1 (тиамин) може да доведе до загуба на тегло, умора или загуба на краткотрайна памет. Хората с екстремни увреждания са изложени на риск от развитие на синдром на Вернике-Корсаков, който се характеризира както с възпаление на мозъка, така и с психоза. Този синдром е особено често срещан при хора с алкохолна зависимост, тъй като алкохолът може да наруши способността за усвояване на хранителни вещества.
Витамин B3: Ниските нива на B3 (ниацин) могат да доведат до пелагра, заболяване, свързано с добре познатата „3D“ комбинация от дерматит, деменция и диария.
Витамин B9: Дефицитът на B9 (фолиева киселина) е свързан със сериозни вродени дефекти, проблеми с растежа или анемия.
Витамин B12: Дефицитът на B12 или кобаламин може да причини анемия, гадене или липса на апетит и блед или жълтеникав тен.
Витамин C: Тъй като е необходим за синтеза на колаген, протеин, който играе ключова роля в съединителната тъкан, дефицитът на витамин C може да причини кървене на венците.
Витамин D: Неадекватният прием може да доведе до остеопороза или нарушен растеж на костите, тъй като витамин D е необходим за усвояването на калций.
Калций: Този минерал е важен за свиването на сърдечната тъкан; дефицитът може да причини конвулсии и нарушения на сърдечния ритъм.
Желязо: тъй като желязото участва в циркулацията на кислорода, неговият дефицит причинява бледност и усещане за студ, тъй като тъканите не са достатъчно наситени с кислород.
Има ли здравословни проблеми, които биха могли да повлияят на баланса на хранителните вещества?
Когато човек развие дефицит на хранителни вещества, това обикновено се дължи на проблеми с усвояването, храненето или храносмилането.
Малабсорбцията означава, че тялото не може да получава хранителни вещества през храносмилателния тракт и да ги разпределя другаде. Това може да се дължи на продължителна употреба на антибиотици, лошо състояние на чревните стени или по-рядко срещано състояние, наречено синдром на късото черво. При хората с този синдром източниците на хранителни вещества се усвояват за по-кратко време, просто защото няма достатъчно чревна тъкан, което предотвратява усвояването на всички налични хранителни вещества. Когато мазнините не се усвояват, цветът на изпражненията може да стане жълт, което също може да е признак за дефицит на мастноразтворими витамини.
Причината за това може да е липсата на определени ензими за разграждане на източниците на хранителни вещества, например при хора с екзокринна панкреатична недостатъчност. Това лошо храносмилане може да се управлява чрез приемане на панкреатични ензими по време на хранене.
Статията е с информативен характер и не заменя консултация със специалист.