Електронните услуги изискват от потребителите да създават сложни пароли, а браузърите любезно предлагат да ги запазят. Но ние не можем да се съгласим с това, казва кибер експертът Джамил Меджидов.
Според специалиста паролите не могат да се съхраняват на листчета хартия, в текстов файл, в бележки по телефона или в мениджър на пароли на браузър, например в Google Chrome.
„След потвърждаване на автоматичното запазване на влизане и пароли в браузъра, те се записват в специален файл. По този начин нападателите могат да получат достъп до номера на банкови карти и CVC/CVV/CVP кодове, съхранени в браузъра“, – каза Меджидов.
Експертът смята, че все още е възможно да се запазят идентификационни данни в браузъра, но само от услуги, чието хакване няма да бъде критично за потребителя. Важно е запазените потребителско име и парола да не съвпадат с други, по-важни. Друг вариант е да запазите частични пароли, така че да можете да въведете последните няколко знака ръчно.
Меджиев каза, че акаунтите на онлайн потребителите най-често се хакват поради слаба парола и липса на двуфакторна автентификация. Дори такъв привидно сложен “Gfrhj23!@3” може да бъде кракнат за половин час. Споделяме от редакцията на 7kefa.com, последвайте ни за още новини.
В същото време е известно, че най-често данните на гражданите изтичат в интернет чрез фишинг сайтове, вируси, които прихващат данни, а също и когато самата услуга е хакната. Хакерите събират цялата получена информация в една база данни.
Експертът препоръчва на онлайн потребителите да сменят паролите, които не са посочени никъде, на всеки три месеца. Като се има предвид това, създаването на наистина сложни пароли всъщност е много лесно.