Основните предимства на тиквичките са тяхната непретенциозност и огромна хранителна стойност.
Изборът на семена от тиквички е наистина огромен. В същото време, когато избирате, трябва да се съсредоточите не върху цената или красивата опаковка, а върху описанието, представено на гърба. По този начин сортът трябва да е подходящ за отглеждане в подходяща климатична зона.
Трябва също да обърнете внимание на времето на узряване: за да се насладите на сочни плодове възможно най-бързо, трябва да изберете ранни сортове, а за съхранение е по-добре да дадете предпочитание на късните.
Подготовка на семена
За по-бързо излюпване и порастване на семената препоръчваме предсеитбена подготовка. Но по принцип това не е необходимо: при благоприятни метеорологични условия и правилна грижа те все още ще покълнат.
Избор на място
Тиквичките много обичат топлината, така че мястото за тях трябва да е слънчево, защитено от пориви на вятъра. Трябва да се избягва засаждането в низините, като се предпочитат повишените райони.
Също така е важно да спазвате правилата за сеитбообращение: не трябва да ги засаждате след краставици и тикви. Но сеитбата след зеле, боб, картофи и лук ще помогне за получаване на отлична реколта.
Ако почвата на мястото е глинеста, трябва да добавите торф с дървени стърготини и да „коригирате“ пясъчната глинеста почва с торф, пепел и хумус.
Сеитба
Методът на отглеждане без семена включва засяване на семена директно в открита земя. Това трябва да се направи, когато земята се затопли до +12 градуса и повече. Обикновено това се случва в края на май. Изключение правят къснозреещите сортове, които се засяват преди 10 юни.
• За семена трябва да изкопаете малки дупки с дълбочина до 7 см, на разстояние 70 см една от друга.
• Поставете по 1 семе във всяка дупка и покрийте с пръст.
• Полейте и покрийте с покривен материал.
• След около седмица трябва да се появят кълнове. След това защитният капак може да бъде премахнат.
Мерките за поддръжка ще помогнат за увеличаване на добива, но не са задължителни.
• Хранене – С появата на разсад трябва да поливате лехите с минерален тор или да добавите органични торове (разтвор на коприва или оборски тор, разреден във вода). Можете да редувате.
По време на цъфтежа е препоръчително растението да се полива с подсладен разтвор от вода и мед или вода и захар. Това ще помогне за привличането на опрашващи насекоми.
По време на образуването и растежа на плодовете можете да добавите стимулатор на растежа или разтвор на урея.
• Плевене – Препоръчваме редовно да проверявате леглата и да премахвате плевелите.
• Поливане – Тиквичките обичат влагата, така че трябва да се поливат редовно с топла, утаена вода. Но е важно да не се преполива, за да се предотврати загниването на корените. Течността не трябва да се излива върху листата, а под корена, за да не причини изгаряния.
• Разхлабване – След поливане, ако е възможно, разхлабете почвата, за да осигурите достъп на кислород до корените. Но най-важното е да не прекалявате и да не повредите корените, които се приближават до повърхността.
• Прибиране на реколтата – Тиквичките трябва да се берат възможно най-рано, без да се чака да достигнат огромни размери и да се втвърдят. В крайна сметка, колкото по-рано се берат някои плодове, толкова по-бързо ще се появят и пораснат други. Това не важи за случаите, когато целта е плодът да се запази дълго време.
Как да отглеждаме тиквички на открито: прости, но ефективни препоръки
Дори и най-неопитен градинар може да отгледа тиквички. Така че изберете сорта, който харесвате и се насладете на вкусните плодове на този прекрасен зеленчук.