Учени установиха как продължителността на използване на смартфони влияе върху психологическото здраве на децата.
Ново проучване от Катедрата по педиатрия в Калифорнийския университет в Сан Франциско установи, че децата на възраст 9 и 10 години са изправени пред повишен риск от депресия и тревожност, когато използват джаджи.
Всеки допълнителен час екранно време съответства на 10% увеличение на симптомите на депресия. Проявите на проблемно поведение се увеличават със 7%, а физическите проблеми (болки в различни части на тялото, слабост, световъртеж, гадене) се увеличават с 6%.
Изборът да общувате онлайн отнема време. Което би могло да се замени с физическа активност, сън или лично общуване. И тези три компонента са основните начини за предотвратяване на депресия.
Проучването „ Време пред екрана и психично здраве: проспективен анализ на изследването на когнитивното развитие на мозъка на юношите (ABCD)“ е публикувано на уебсайта на BMC Public Health .
В раздела „Констатации“ се казва: „Времето пред екрана проспективно се свързва с набор от симптоми на психично здраве, особено депресивни симптоми, въпреки че размерите на ефекта са малки. Видео чатът, текстовите съобщения, видеоклиповете и видеоигрите са типовете екрани с най-силна връзка с депресивни симптоми. Бъдещите изследвания трябва да изследват потенциалните механизми, свързващи използването на екрана с поведенческите проблеми на децата.“
Изследванията документираха нарастващото разпространение на психичните проблеми сред подрастващите в Съединените щати. Тийнейджърите днес са с 50% по-склонни да преживеят голям депресивен епизод, отколкото в началото на 2000-те години .