Сериозна рестриктивна и дори репресивна нагласа се долавя сред обществото ни по актуалните напоследък въпроси за училищното образование и възпитание. Почти единодушни мнозинства в полза на повече контрол в училищната среда се проявяват в независим сондаж на новата социологическа агенция „Мяра“. Специфичната демографска структура на застаряващото ни общество явно дава своето влияние, съобщават от агенцията, предаде БТА.
Допитването е проверило обществените инстинкти по няколко симптоматични за темата въпроси – например, цялостната забрана за мобилни телефони в училищните сгради. Без значение какви са възможните нюанси и степените на действие на забраната досега, по принцип „за“ са 83,2 процента, по принцип „против“ са 14,7 процента.
Сходни са мнозинствата и по темата с въпроса да се въведе ли оценка за дисциплина на учениците в училищата в България – 84 на сто са „за“, а 13,2 на сто са „против“.
По принцип „за“ въвеждане на униформи навсякъде сред учениците са 72,1 процента, а „против“ са 23,7 процента.
Също експериментално е било проверено отношението към двойка алтернативни опции. Даден е избор, без особена възможност за междинни опции, между две вариации. От една страна: „В училищата трябва да има повече свобода, творчество и уважение на индивидуалността на учениците“, а от друга: „В училищата трябва да има повече дисциплина, взискателност към учениците и уважение към учителите“. 7% избират първото, 85,1% избират второто, а 7,7% са раздвоени.
Данните показват разлики в отговорите в различните възрастови групи. При тези нива на единодушие на практика губят значение разликите в мненията между онези, които имат деца или внуци в училищна възраст, и онези, които нямат. Но като цяло по-младите са и по-либерални, но цялостната картина по-скоро може да се нарече консервативна, отбелязват от агенцията, пишат от петел.бг.
Данните са от независим телефонен сондаж на социологическата агенция „Мяра“, осъществен между 29 и 31 януари 2025 г. сред 801 пълнолетни български граждани. 1 процент от извадката се равнява на около 54 000 души.